Снимка: Econ.bg
Към края на месец април безработицата е 7,04%, като тя е с 0,16% по-висока от март месец. Това каза министърът на труда и социалната политика Емилия Масларова по време на национална конференция "Прилагане на национална пътека за достигане на гъвкавост и сигурност", цитирана от Агенция "Фокус" .
Масларова открои като положителна тенденция през април разкритите с 11,1% повече работни места, отколкото през месец март. По думите й в следващите месеци безработицата в страната ще продължи да поддържа тези си нива. Министърът отбеляза още, че въпреки коментираните проблеми в областта на строителството и туризма, има над 8 600 свободни работни места, много от които именно в тези сектори.
"България показа, че може гъвкаво и сигурно да реагира на кризата", заяви социалният министър. Тя посочи, че над 20 000 граждани ще работят на намален работен ден и в следващите три месеца ще запазят работното си място.
Масларова съобщи, че пред комитета за наблюдение на 28 април екипът на Министерството на труда и социалната политика (МТСП) е успял да защити още 186 млн. лева по Оперативна програма "Развитие на човешките ресурси". По думите й това ще даде възможност още 40 000 души да минат на намалено работно време за срок от пет месеца с курс за преквалификация през това време, като за целта са предвидени 72 млн. лева. Още 8 000 души ще се включат в Програма "Подкрепа за майчинството", 6 000 души ще получават средства в подкрепа на мобилността на пазара на труда. 150 млн. лева ще бъдат отделени за 40 000 души, които ще бъдат квалифицирани. 32 000 ще бъдат наети от работодатели. "Ние предвиждаме да дадем и ваучери на заетите, с които те да заплащат своята преквалификация, за да подобрят своята конкурентоспособност", посочи Масларова.
По думите й с мерките по ОП "Развитие на човешките ресурси" още 200 000 души ще останат да работят на пазара на труда. Социалният министър припомни, че 1% ръст на безработицата означава регистриране на 37 000 нови безработни.
Специфика за България е изоставането с производителността на труда, която в страната ни е 36%, каза още министърът на труда и социалната политика. 64% е равнището на заетост във възрастовата група от 15 - 64 г., с което страната ни проявява трайна тенденция за доближаване критериите на Лисабонския договор.
Масларова изрази категорично позицията си против намаляване на осигурителните вноски, каквото е искането на работодателите. Тя отбеляза, че страната ни има по-ниски осигурителни вноски от страните на ЕС и най-ниските данъци в съюза.
Конференцията днес даде старта на изпълнението на дейностите по проект „Гъвкавост и сигурност в България - подкрепа за прилагане на националната пътека". Проектът се финансира от Европейската комисия в рамките на програма Прогрес и ще се изпълнява от МТСП. В основата на "пътеката" е разбирането, че действията за реформиране на пазара на труда трябва да подобрят способността на бизнеса и работната сила да отговарят на бързо променящите се условия. Разработването на българската пътека за периода 2009-2011 г.е в своята финална фаза. В рамките на проекта ще се разработи наръчник с добри практики за постигане на гъвкавост и сигурност, с акцент върху малките и средните предприятия, и доклад за сегментирането на пазара на труда с конкретни предложения за подобряване на достъпа до заетост и професионално развитие на лица от неравнопоставените групи, съобщи правителствената информационна служба.