Масларова: Намалява броят на децата в специализираните институции

01.04.2009 | 14:28
по статията работи:
5333 деца по-малко живеят в домове в сравнение с 2001 г., заяви на среща социалният министър
Масларова: Намалява броят на децата в специализираните институции

В последните години има трайна тенденция към намаляване броя на децата в специализираните инстистуции. В момента броят на децата в такива институции е 7276, което сравнено с 2001 г. е с 42.3% по-малко, или с 5333 деца. Това заяви министърът на труда и социалната политика Емилия Масларова при откриване на националната среща "Новите отговорности на органите по закрила на детето и представяне на добри практики", съобщиха от социалното министерство.

Спрямо предходната 2007 г. броят намалява с 743 деца. В домовете за деца до тригодишна възраст броят на децата е 2440, или с 1123 деца по-малко, спрямо 2001 г. В домовете за деца лишени от родителска грижа, на възраст от 3 до 18 години, броят на децата е 3797 или с 3348 по-малко, спрямо 2001 г; в домовете за деца с увреждания от 4 до 18 години броят на децата е 1039.

Специализираните институции за деца са 140 - от тях 108 са децентрализирани и се управляват от кметовете на съответните общини, а 32 са домове за медико-социални грижи, управлявани от Министерство на здравеопазването. От 2003 г. до края на 2008 г. са закрити общо 23 специализирани институции за предоставяне на социални услуги на деца, 5 дома за деца и младежи с умствена изостаналост и 18 дома за деца, лишени от родителска грижа.

Да работим заедно и в синхрон за децата, призова Масларова. Когато става дума за деца, обществото ще има все по-високи изисквания и критерии, затова проблемът с децата не трябва само да се заклеймява, а трябва да се възпитава, допълни тя.

Социалният министър подчерта трите основни линии на водената политика за децата в посока на: намаляването им в домове и подобряване на условията на живот и качеството на полаганите за тях грижи; намаляване броя на домовете и прехвърляне на децата в друг тип институции и създаване на среда, близка до семейната; специализиране и обогатяване на социалните услуги, предоставяни в общността в подкрепа на децата.

Политиката по децентрализация и въвличането на всички участници в процеса на нейната реализация – държавната администрация, местната власт, неправителствените организации, бизнеса, медиите и гражданите, са основна тема на днешната среща. По отношение на това социалният министър посочи на първо място органите за закрила на детето, а именно – Министерство на здравеопазването, Министерство на образованието и науката, Министерство на вътрешните работи, Министерство на правосъдието, Министерство на външните работи и Министерство на труда и социалната политика и Държавна агенция за закрила на детето. Основна роля тук имат и общините, неправителственият сектор, настойниците и попечителите на деца, подчерта Масларова.

Само за 2008 г. са разкрити нови 38 социални услуги за деца. Към днешна дата функционират общо 280 такива. МТСП продължава политиката по деинституционализация, включвайки активно своите програми, заяви Масларова. По проектите "Красива България", Социалноинвестиционен фонд, Оперативна програма "Развитие на човешките ресурси" и програма ФАР за последните 3 години са изградени много обекти, предоставящи социални услуги за деца. Само за 2009 г. ще бъдат изградени над 400 нови социални обекта, допълни социалният министър.



Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 31.12   406 г. – Германските племена вандали, свеби и алани преминават река Рейн и заемат Галия. 1600 г. – Английската кралица Елизабет I създава Източноиндийската...