Въоръжен мъж застреля близо 30 души, сред които 20 деца, след като откри стрелба в началното училище "Санди Хук” в американския град Нютаун, щата Кънектикът, САЩ. Извършителят, по последни данни, е 20-годишният Адам Ланза, който е открит мъртъв в учебното заведение. Най-вероятно причина за смъртта му е самоубийство, информират световните агенции.
Стрелецът, убил 27 души в Кънектикът, е резервиран и интелигентни 20-годишен човек, който страда от умствени
увреждания, пише агенция "Блумбърг", позовавайки се на данни на полицията и близки, които са познавали Ланза.
Стана ясно, че стрелецът е застрелял майка си у дома, преди да се отправи за кървавата разправа в училището, където тя преподавала, предаде ДПА, като се позовава на американски медии.
След като застрелял майка си, Адам Ланза се качил на колата ѝ, като след това отишъл в училището, където е извършил атаката, съобщават "Си Ен Ен" и "Фокс нюз", цитирани от БТА.
По-рано се смяташе, че извършителят е 24-годишният брат на Адам – Райън Ланза. В момнета Райън е задържан и се разпитва от полицията.
Американският президент Барак Обама обяви четиридневен траур във връзка с трагедията. Държавният глава заяви, че трябва да бъдат предприети мерки, за да се предотвратят нови трагедии, подобни на тази в начално училище в Кънектикът, пише агенция "Фокус".
"Сърцата скърбят за жертвите в Кънектикът”, заяви Барак Обама. Президентът съобщи, че повечето от загиналите деца при стрелбата са под десетгодишна възраст. Държавният глава на САЩ не успя да скрие сълзите си по време на пресконференцията. "Повечето от загиналите днес бяха деца, прекрасни малки деца на възраст между пет и десет години”, каза още американският президент. Обама нареди всички американски флагове на официални сгради и военни обекти да бъдат спуснати в памет на загиналите при стрелбата.
Конгресменът от Демократическата партия на САЩ Джералд Надлър настоя за започването на сериозна дискусия за внасянето на поправки в закона за оръжието в страната. Повод за неговото искане стана масовото убийство в начално училище в град Нютаун, щата Кънектикът, предаде "Би Би Си".
По-рано предложенията за затягане на законодателните норми срещаха съпротивата на редица законодатели, които се позоваваха на правото за носене на оръжие, което е записано в американската конституция. През 1994 година при управлението на президента Бил Клинтън в САЩ бе забранено носенето на автоматични пушки, но срокът на действие на забраната бе 10 години и вече изтече.
Масовите убийства в САЩ, подобно на това в основното училище в Кънектикът, са се превърнали в обезпокоително повтарящо се събитие в живота на американците, коментира радио „Гласът на Америка”.
През юли въоръжен младеж откри стрелба пред киносалон в Колорадо и причини смъртта на 12 души. Месец по-късно ветеран от армията уби петима мъже и една жена в сикхски храм в Уисконсин.
Масовите убийства често се извършват на места, смятани за спокойни и сигурни. В началото на 2011 г. въоръжен мъж уби шестима души и рани други 13, сред които американски конгресмен, по време на
среща с избиратели в Аризона.
През 2009 година военен психиатър застреля 13 военнослужещи и цивилни във военна база в Тексас.
Две години по-рано студент уби 32 души в Техническия университет във Вирджиния. През 1999 година двама ученици убиха 12 свои съученици и учител в гимназия в Колорадо. От 1982 година насам в САЩ са извършени най-малко 61 масови убийства. За масово се смята убийство, при което са убити най-малко четирима души.