Медийната свобода в България - като в Източен Тимор

03.05.2011 | 16:25
по статията работи:
Страната ни отстъпва с една позиция в годишната класация на "Фрийдъм хаус". Всички държави на Балканите без Гърция са поставени в графата "частично свободни медии"
Медийната свобода в България - като в Източен Тимор

България пада с едно място надолу в годишната класация на "Фрийдъм хаус" за свобода на медиите. В миналогодишния доклад тя беше 76-та сред 196 оценени държави, тази година е 77-ма. Страната ни споделя тази позиция с Източен Тимор и Индия, класирайки се малко по-надолу от Сърбия, Бенин и Намибия, но с едно място по-напред от Черна гора, Монголия и Ботсвана.

И тази година България е с около нула точки подобрение и запазва статуса си на страна с частично свободни медии. Класацията на авторитетната международна организация беше оповестена в понеделник.

Всички държави на Балканите без Гърция са поставени в графата "частично свободни медии". Румъния заема 87-мо място, Македония е 96-та, а Турция е на 112-то място.

Сред 29 държави в региона Централна и Източна Европа и бившия Съветски съюз България заема 10-та позиция. Първите 8 страни в списъка (Вишеградската четворка и други четири) са със статут "свободни", информира Mediapool.bg.

Средните показатели за региона са почти непроменени в сравнение с предишната година, но "Фрийдъм хаус" посочва, че свободата на медите в този регион като цяло е намаляла. Влошаването се дължи най-вече на политически промени.

Унгария и Украйна са сред страните, претърпели най-значително намаляване на медийната свобода. Три от 10-те страни с най-несвободни медии в света са в региона на Централна и Източна Европа и бившия СССР - Беларус, Туркменистан и Узбекистан.

Само 7 от бившите 15-те съветски републики са извън графата страни с несвободна преса. Русия е оценена за държава без свобода на медиите и заема 173-то място в класацията. На последните две места са Бирма и Еритрея.

"Медиите в по-новите демокрации са по-уязвими спрямо натиск, идващ както от политически лидери, решени да заглушават критиците си, така и от мощни бизнес интереси", пише в доклада на организацията.

Общата тенденция в света от 2005 година насам е към намаляване на медийната свобода, отбелязва "Фрийдъм хаус". През 2010 само 15% или около 1.03 млрд. души от населението на света са имали достъп до свободни медии.

Нова тенденция в медийния свят е потискането на медиите от страна на недържавни групи. Екстремните случаи включват наркокартелите в Мексико, по- "меките" случаи - бизнес интересите на организирани престъпни групировки. Потискането на медиите става с използването на все повече насилие и това води до засилена автоцензура на журналистите. В същото време извършителите на нападения срещу журналисти все още остават ненаказвани.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 16.04   1071 г. – С превземането на Бари Италия се освобождава напълно от Византийска власт. 1346 г. – В Скопие Стефан Душан обявява създаването на Сръбско царство,...