"Има корупционни практики във висшето образование като цяло, има ги във висшите учебни заведения у нас – и по отношение на приемни изпити, и за плащане на изпити по време на сесия. Най-често пари се искат от чуждестранните студенти, но не са пощадени и българските. Мисля, че когато се учи медицина, да се върви напред по този начин е просто недопустимо". Това заяви на пресконференция ректорът на Медицинския университет (МУ) в Плевен проф. Григор Горчев, номиниран в кампанията "Достойните българи", организирана от вестник „24 часа”, „Дарик радио” и БНТ, пише вестник "Форум". Срещу съществуващите корупционни практики той лично и неговите заместници, които ще предложи за одобрение от Академичния съвет, ще се борят с всички възможни средства.
Първата стъпка, която вече е направена, е предупреждението. Втората стъпка също е извървяна - назначена е вътрешно-ведомствена комисия за борба с корупцията, която ще следи всички сигнали.
Амбицията на ръководния екип е да се пресече тази порочна практика, да се изкорени вредния навик за рекетиране по този начин.
Тримата предишни заместници на ректора отново са в листата, която професорът е изготвил. Това са доц. Петьо Бочев, чиито ангажименти ще са в областта на учебната дейност, доц. Мария Стефкова - с
богат опит в научната работа и доц. Венета Шопова, чиито приоритет в работата ще са въпросите на акредитацията.
Новото име в екипа на проф. Горчев е доц. Анжелика Велкова. На нея се пада и най-актуалния и труден сектор – евроинтеграцията.
Григор Горчев припомни, че Медицинският университет – Плевен работи по международни проекти и с европейски държави, и с Америка. В момента върви успешно проект на МУ-Плевен със САЩ в областта на телехирургията. През месец май т.г. Плевен ще бъде домакин на международна среща – научен семинар по проблеми на телехирургията в областта на гинекологията. Очаква се във форума да участват около 30 известни в тази сфера специалисти от Източна Европа.
Всеки момент в МУ-Плевен очакват нови 82-ма чуждестранни студенти от Индия, Япония, Турция, Пакистан и Нигерия. Те ще се обучават в специалността „Медицина” на английски език. Освен тях, други 30 чакат визите си, за да се влеят в редиците на плевенските студенти по медицина. Повече от 400 чужди студенти се обучават, а интересът към плевенския МУ нараства след 2007 година, когато дипломите вече се признават навсякъде зад граница.