Близо 6 месеца бяха стопирани разплащанията по Оперативна програма „Околна среда“ (ОПОС) не само от ЕК към България, но и от страна на националния бюджет към бенефициентите. Това доведе до сериозен риск от загуба на средства в края на годината. Рисковете за България са от порядъка на 145 до 205 млн. евро по програмата. Това заяви министърът на околната среда и водите Ивелина Василева пред „24 часа“.
За да се минимизират загубите екологичното министерство работи в няколко насоки. Експертите имат готовност да работят и в събота и неделя, за да верифицират искания за средства от общините. „Ще подобрим комуникацията и контактите с общините, за да представят по-бързо оформените документи“, каза Василева.
Другите мерки са свързани с изготвянето на анализ на забавяния на проекти заради наводненията от лятото.
„Ще дадем обосновка на местата, където има текущи проекти, които са в изпълнение и които са били забавени от наводненията. Надявам се това да бъде взето предвид от ЕК, за да се намали обемът на загубите“, коментира министърът.
До края на месеца ще бъде представена и новата оперативна програма за периода 2014 – 2020 г. на Брюксел за разглеждане и одобрение.
„Имаме готовност да стартираме покани за проектни предложения още в началото на следващата година, за да не се губи повече време. 2014 г. беше нулева, не искаме да загубим и 2015 г.“, посочи Василева.
В новата програма новостта е включването на още две приоритетни оси. Едната е за осигуряване на чистотата на въздуха. За това са заделени 60 млн. евро.
Другата ос има отношение към превенцията на риска от възникване на наводнения и справяне със свлачищата. За нея са предвидени 80 млн. евро.
„Ще дадем възможност за изграждане на системата за наблюдение на нивото на водните обекти в реално време. Това ще подпомогне всички органи, които имат отношение към справянето с бедствия“, обясни екоминистърът.