Европейската комисия предложи ЕС да отдели между 2 и 15 млрд. евро в помощ на страните от Третия свят относно намаляването на вредните емисии газове, предаде EUobserver.
През декември миналата година по време на конференцията на ООН за климатичните промени в Бали ЕС пое ангажимент да отдели средства за тази задача, но едва сега от Брюксел предложиха конкретни параметри. Според председателя на ЕК Жозе Мануел Барозу и комисаря по околната среда Ставрос Димас предложението е „разумно и честно”. ЕК изчислява, че годишно за страните от Третия свят по това перо ще трябват между 22 млрд. и 50 млрд. евро. 38 млрд. евро ще дойдат от фондовете, които ще се събират от Схемата за търговия с вредни емисии (ETS), а останалото може да се покрие от ЕС.
На съвсем друго мнение, обаче, са неправителствените организации и природозащитниците. Те считат, че ЕС трябва да дава на Третия свят 40 млрд. евро годишно, като от „Грийнпийс” определиха сегашното предложение на Брюксел за „неадекватно”. На всичкото отгоре се появи информация, че Франция, Германия и Италия не са искали и в това комюнике да се споменават суми, но Дания, Холандия и Великобритания са настояли да се посочат конкретни цифри.
През последната година финансовата помощ за Третия свят се превърна в главния въпрос по отношение на борбата с климата. Нещата вече стоят така, че ако развитите икономики предложат на развиващите се достатъчно помощ, то последните ще се съгласят да ограничат отделянето на вредни емисии.