Размерът на пазарите, свързани с трафик на хора, продължава да расте. По оценка на Европол този вид престъпна дейност генерира между 20 и 25 милиарда евро годишно. Данните изнесе Камелия Димитрова - секретар на Националната комисия за борба с трафика на хора пред участниците в националната среща за противодействие на този вид престъпност.
Тя уточни, че на европейско ниво най-основната форма на трафик е сексуалната експлоатация - близо 70 процента от общия дял на жертвите.
Трудовата експлоатация представлява една пета от идентифицираните жертви. У нас през миналата година основните пострадали лица, от общо 329 идентифицирани в досъдебни производства, остават жените и то предимно, като жертви на сексуална експлоатация. 26 са регистрираните случаи на трудова експлоатация през изминалата година.
Увеличава се тенденцията жертви да стават хора с физически и ментални увреждания, което означава, че трябва повече да се работи за интеграцията им, коментира Димитрова.
Тя сподели още, че през 2016-та в Националната комисия са работили по 106 случая с 136 потърпевши лица. Националната среща за противодействие на трафика на хора и закрила на жертвите се провежда във Велико Търново.
Съвременното робство, стимулирано от икономическата имигрантска криза, взема все по-големи размери. Освен сексуалната и трудовата експлоатация се наблюдават и нови проявления на трафика с цел принудителни бракове и продажба на органи, каза при откриването на срещата Ганчо Карабаджаков – заместник-кмет на община Велико Търново.
Той призова да не спираме да говорим за проблемите, които вече са реалност, както и да се работи за ефективното им решаване чрез взаимодействие на институциите.