Очаква се световното търсене на петрол да бъде по-силно през тази година, отколкото през 2018 година, тъй като по-ниските цени ще смекчат негативното въздействие от забавянето на глобалната икономическа активност, но прогнозата остава уязвима в низходяща посока, съобщи в петък Международната агенция по енергетика (МАЕ).
Надеждите за намиране на глобално търговско решение, особено между основните енергийни потребители Китай и САЩ, както и очакванията за по-умерен обменен курс на щатския долар, който е основно средство за ценообразуване на суровините, стоят зад предпазливо оптимистичната прогноза на базираната в Париж организация, съобщава агенция MarketWatch.
МАЕ обаче призна, че "музиката на настроението в глобалната икономика не е много весела" и перспективите за търсенето на важната енергийна суровина могат да се променят, се посочва в последния редовен месечен доклад на организацията.
"Засега запазваме нашите оценки, че ръстът при търсенето на петрол през 2018-а година е бил от 1,3 млн. барела на ден, а за тази година ще бъде малко по-висок и в размер от 1,4 млн. барела дневно главно поради средните цени, които са под нивата от преди година", заявява МАЕ.
"Видяхме, че цените спаднаха много рязко след техния пик в началото на октомври и това дава известно облекчение на потребителите", посочи Нийл Аткинсън, ръководител на подразделението за нефтената промишленост и петролните пазарите на МАЕ.
Той обаче добави, че доверието отслабва в няколко големи икономики. В краткосрочен план се добавя несигурност относно търсенето на петрол и от началото на зимния сезон в северното полукълбо с доста ниски температури, наблюдавани през последните няколко дни на много места.
Инвеститорите на петролните пазари сякаш не обръщат внимание на днешния доклад на МАЕ, акцентирайки предимно на подновените надежди за скорошен пробив в търговските преговори на САЩ с Китай, които са в основната на днешен подем на световните капиталови пазари и на поскъпването на петролните фючърси с около 1%. Повод за тези надежди даде информация на "Уолстрийт джърнъл", според която Вашингтон обмисля да премахне част или дори всички мита, наложени върху вноса на китайски стоки, за да даде тласък на новия кръг на търговските преговори в края на месеца.
В подкрепа за поскъпването на петрола е и представеният ден по-рано последен месечен доклад на ОПЕК, според който страните от картела са съкратили рязко добивите на петрол още през декември - преди да влезе в сила новото споразумение във формата "ОПЕК +", включващ и Русия, за намаляване на производството с общо 1,2 млн. барела на ден от началото на настоящата година.
Според ОПЕК производството в рамките на картела се е свило през декември с цели 751 хил. барела на ден до 31,6 млн. барела спрямо ноември главно поради съкращаване на добивите в Саудитска Арабия, Либия и Иран. Това понижение е най-голямото на месечна база от януари 2017-а година насам, когато влезе в сила предишното споразумение на "ОПЕК +" за ограничаване на добивите. Дефакто само Саудитска Арабия намали рязко петролното си производство през декември с около 486 хил. барела на ден до малко над 10,5 млн. барела дневно.
Всичко това допринася за днешно поскъпване на фючърсите на петрола Брент с 1,25% към 62 долара за барел и на февруарските фючърси на американския лек суров петрол с 1,44% към 52,90 долара за барел. И двата вида фючърси се търгуват недалеч под техните едномесечни върхове, съответно от 62,26 и от 53,20 долара за барел, достигнати на 11-ти януари.