Вчерашната реч при встъпването в длъжност на новия американски президент Доналд Тръмп предизвика особен отзвук в съседно Мексико.
Вероятно не е имало друга страна, която да е следила с по-голямо внимание обръщението на Тръмп, който по време на предизборната си кампания говори за ограничаване на нелегалната имиграция към САЩ и се опитва да упражни натиск върху американски компании да не разкриват производствени мощности в Мексико, заплашвайки ги с налагане на мита върху стоките, произвеждани там и внасяни после в САЩ, предаде Асошиейтед прес.
Особен отзвук у южните съседи на САЩ предизвикаха думите на Тръмп "да защитим нашите граници", "Америка на първо място" и "купувай американското и наемай американци".
Намерението за строежа на поредната велика стена в човешката история в 21-и век по протежение на американско-мексиканската граница се превърна в цял свят в символ на опасенията от политиката на новия обитател на Белия дом.
Стена, която ще спре нелегалните емигранти, беше едно от основните обещания от предизборната кампания на Тръмп.
Всички изявления на Тръмп за Мексико напоследък предизвикват спад на песото заради несигурността относно икономическото бъдеще на страната, която влияе на пазарите. Преди изборите имаше надежда, че кампанията е едно, а реалните действия в политиката - друго.
Много мексиканци смятаха, че Тръмп просто е играл роля, за да спечели изборите. Само че Тръмп не забрави. И даже настоя да се забърза процесът. За тази цел ще се наложи първоначално американските данъкоплатци да инвестират в стената. Не е ясно колко ще струва тя.
"Необходимо е единство на всички мексиканци, предвид протекционистката, демагогска реч, която чухме. Единство срещу безсмислената стена, срещу депортациите, срещу блокирането на инвестициите", заяви Рикардо Аная Кортес, председател на дясната опозиционна партия "Национално действие".
Предизвикателството е огромно. Искаме федералното правителство (на Мексико) да загърби безразличието и да прояви абсолютна твърдост и достойнство в новите отношения със Съединените щати, каза той.
Стената не е единствената причина за главоболията, които предизвиква Тръмп в Мексико. Той критикува и търговските споразумения с южния съсед и започна отлив на инвеститори.
Подейства заканата за 35 процента мито за всички, които изнасят производството си от САЩ.
"Форд" се отказа от нов завод в Мексико, "Фиат-Крайслер" също заложи на укрепване на производствената база в Съединениете щати. Американското автомобилостроене има 10 завода в Мексико, където са вложени 24 милиарда през последните 5 години.
САЩ са най-големият търговски партньор на Мексико, като са купили около 80 процента от мексиканския износ за 2015 г. От друга страна Мексико е вторият най-голям пазар за американския експорт.
"Поне не чухме думата Мексико в речта. Въпреки това можем да очакваме САЩ да поставят началото на свръхпротекционистки проект", каза Илан Семо Громан, изследовател от Ибероамериканския университет. Ако Тръмп действително започне да блокира или "преследва" американските инвестиции в Мексико, според Семо Мексико трябва да пренасочи търговския си фокус към други страни.
"Има ясно очертани други възможности", каза Семо, без да уточнява кои са те. Мексиканският президент Енрике Пеня Нието публикува три съобщения в Туитър след речта при встъпването в длъжност на Тръмп: -"Поздравявам Доналд Тръмп за встъпването му в длъжност. Ще работим за заздравяване на нашите отношения и споделена отговорност."
- "Ще установим стъпващ върху взаимно уважение диалог с правителството на президента Доналд Тръмп, който да е от полза за Мексико."
- "Суверенитетът, националните интереси и защитата на мексиканците ще са основната отправна точка за отношенията с новото правителство на Съединените щати."