Премиерът Бойко Борисов, който е на двудневно посещение в Германия, се срещна с канцлера на федералната република Ангела Меркел. На пресконференция след срещата тя отбеляза, че е естествено желанието на България да получи признание, защото страната ни стопанисва добре, информира БТА.
Германският политик допълни: "Държави, които са в затруднение днес и нямат толкова добри бюджетни показатели, при кофинансирането по линия на фондовете получават по-добри условия". По думите й това фактически касае и Германия, защото тя спазва рамковите показатели, също така дава съществен принос към Европа.
Европейската комисия може да бъде по-гъвкава при определянето на процента съфинансиране от националния бюджет за проектите с европари. Така Меркел отговори на искането на българския премиер страната ни също да има право на по-нисък процент съфинансиране, което беше разрешено на държави с дългови проблеми, информира БНР.
Премиерът Борисов поясни българската позиция по тази тема: Ние още нямаме магистрала от столицата до крайна точка на България. Докато ги изграждаме, да вървим в този процес. Или в най-лошия за нас случай – в тези инфраструктурни проекти, които не ни достигне кофинансиране, ЕК по-гъвкаво да се отзове. За мен е достатъчно, че ще се работи по случая. Аз съм убеден, че ще има добър резултат за България и продължавайки тя да бъде дисциплинирана в спазване на бюджетния дефицит.
За темата "Шенген" Меркел смята, че скоро ще сме член на споразумението за премахване на границите. Премиерът Борисов беше категоричен, че и сега перфектно се справяме с охраната на границата и българо-турската е най-добре охраняваната граница в Шенгенското пространство, въпреки че не сме член. Той откри още една прилика между България и Германия – че и двете страни получават добри кредитни рейтинги от международните агенции.
Междувременно премиерът Борисов и министърът на земеделието и храните д-р Мирослав Найденов поискаха от канцлера на Германия Ангела Меркел подкрепа за изравняването на земеделските субсидии за България със старите страни членки през 2014 г., вместо през 2016 г. Тя е отговорила, че Германия ще подкрепи предложението в Европейската комисия, информира пресцентърът на МЗХ.