Мерките срещу сивия сектор на горива не дават очаквания резултат

01.08.2016 | 12:56
по статията работи: econ.bg
Според анализ на финансовото министерство от миналата година от реално потребени 3.4 млрд. дизелово гориво се декларират едва 2.2 млрд. литра, а за останалите не са платени акциз и ДДС
Мерките срещу сивия сектор на горива не дават очаквания резултат
Снимка: под лиценза на creative commons

Въпреки взетите досега мерки от правителството да ограничи търговията с горива в сивия сектор това на практика не се получава, пише в днешния си брой в. "Сега". Това показали данните на Националната агенция за приходите, предоставени на вестника.

Контролът на данъчните обхваща малка част от тези бензиностанции - при над 30 хил. обекта, каквито бяха първоначалните оценки на Министерството на финансите, под надзор в момента са само 527, сочат данните на приходната администрация.

През 2015 г. депутатите задължиха всички собственици на съдове, от които се зареждат горива, да ги декларират в НАП и да обявят потребените количества горива за предходни години. За част от тези бензиностанции бе въведено и изискване задължително да отчитат зареждането чрез фискално устройство, както и да монтират нивомери за наличните горива.

Така в края на въпросната година пред данъчната администрация са декларирани общо 14 388 съда за зареждане за лични нужди, сред които цистерни, контейнери, бидони и др. Като общо годишно потребление за 2014 година собствениците на тези съдове са обявили 1.6 млрд. литра дизел и 4.6 млн. литра бензин.

В същото време от всички тях данни към НАП подават само 527 собственици. От началото на годината до края на юни те са декларирали пред НАП много по-ниско потребление от обявеното от всички ведомствени бензиностанции през 2014 г. При дизела отчетените количества са едва 2.7% от обявеното за 2014 година. Обявените количества бензин са 19.3% от годишното потребление през 2014 г., при метана - 2.2%, при пропан-бутана - 4.4%.

Според анализ на финансовото министерство от миналата година от реално потребени 3.4 млрд. дизелово гориво се декларират едва 2.2 млрд. литра, а за останалите не са платени акциз и ДДС. Като основен проблем за това се сочеха нарушенията от страна на така наречените ведомствени бензиностанции, които зареждат за собствени нужди.

Преди седмица отново в посока на ограничение на сивия сектор Народното събрание прие законови промени, според които регистрираните по ДДС търговци ще трябва да внасят задължително обезпечение, ако доставят месечно горива с данъчна основа над 25 хил. лв.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 23.01   393 г. – Римският император Теодосий I провъзгласява 9-годишния си син Хонорий за съимператор. 1482 г. – Излиза първото печатно издание на Петокнижието. 1556...