Механизмът за валутен суап между Русия и Китай е готов

02.03.2016 | 16:15
по статията работи: Даниел Василев
Размерът на сделката е 815 млрд. рубли и 150 млрд. юана
Механизмът за валутен суап между Русия и Китай е готов
Снимка: Thinkstock/Guliver

Руската централна банка обяви, че двустранният механизъм за валутен суап с Китай е готов за пускане в употреба, след като последните тестове са били успешни, предаде Reuters. Въпреки това от регулатора не са посочили кога точно ще се случи пускането на суап търговията. Валутният суап наподобява споразумение за кредит, при което двете централни банки могат да си оказват ликвидна подкрепа в спешни ситуации, при които други видове кредитиране, като емитирането на държавни ценни книжа на международните пазари, са недостъпни или трудно достъпни.

Тестовите операции позволиха на централната банка на Русия и Народната банка на Китай да могат да гарантират, че суап търговията ще бъде активирана в бъдеще, когато се наложи“, посочват от финансовата институция. Споразумението между двете централни банки беше подписано през октомври 2014 г., като суап линията е зададена на 815 милиарда рубли (11,08 млрд. долара) и 150 милиарда юана (22,89 милиарда долара). Според централната банка суап търговията „беше започната с цел подкрепяне на взимната търговия и директните инвестиции между двете държави“.

Същевременно Пекин „многократно“ е предоставял юани на изптващата трудности Русия от октомври месец насам според Народната банка на Китай, цитирана от South China Morning Post. Въпреки информацията обаче централната банка на втората по големина икономика в света отказа да предостави данни за размера на подкрепата, допълни изданието. Освен това не е известно какъв ефект е оказала подкрепата на Китай за икономиката на Русия. От подписването на двустранното споразумение насам руската рубла изгуби 50% от стойността си спрямо долара.

В официално изявление от Народната банка на Китай посочват, че новооткритите валутни суапове са „ново развитие“ между отношения на двете страни. Към момента Китай има подписани подобни споразумения с множество други държави и организации, сред които са Европейския съюз, Южна Корея, Хонконг, Бразилия и Малайзия. Общият размер на суаповете е повече от 3 трилиона юана.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
Старият вампир извежда малкото вампирче за първото му среднощно пиршество. Набелязват жертва, малкото забива зъби и започва да смуче кръв, по едно време се спира и пита баща си: - Тате, до последна...
На този ден 22.11   1497 г. – Вашко да Гама достига нос Добра надежда. 1906 г. – На международна конференция в Берлин е възприето съгласие сигналът SOS да бъде международен при...