Диверсификацията на маршрутите за доставка на природен газ е едно от ключовите направления в стратегията на “Газпром“, заяви на годишното събрание на газовия холдинг председателят на Управителния съвет Алексей Милер.
В тази връзка Милер подчерта ролята на проектите за подводни газопроводи "Южен поток" и "Северен поток", които трябва да намалят транзитните рискове при доставянето на руски газ до крайните потребители в ЕС. "За времето, изминало от предходното събрание на акционерите, успяхме да постигнем значителни резултати при реализирането на "Южен поток". Подписани са междуправителствени договори за сътрудничество с партньорите от България, Унгария, Гърция, Сърбия, Словения, Хърватия и Италия. Създадени са четири съвместни проектни компании. Разработена е техническа и икономическа обосновка на морската част от проекта "Южен поток", в съответствие с графика продължава техническата и икономическа обосновка за строителството на участъци от газопровода на територията на страните. Днес със сигурност можем да заявил, че проектът "Южен поток" се е състоял“, заяви Милер. "Газпром" няма да отстъпи нито крачка назад от своя план – практическата реализация на проекта за този транснационален газопровод ще започне през 2013 г., а ще бъде построен не по-късно от края на 2015 г.", подчерта Милер.
"Южен поток" е газопроводна система по дъното на Черно море с дължина около 900 км. Тя ще свързва руското пристанище Новоросийск с българското Варна. Инициатори на тръбата са Италия и Русия. По газопровода се предвижда да се транспортират около 63 милиарда куб. метра газ. Началото на доставките е насрочено за 2015 г. Акционери на оператора на "Южен поток" са "Газпром" и италианската ЕНИ. В края на миналата година беше постигната договореност за присъединяването и на френската EdF. За реализирането на сухопътната част руската страна е подписала междуправителствени договори с България, Сърбия, Унгария, Гърция, Австрия и Словения, припомня БГНЕС.