Минимум 1 092 лева заплата в минната индустрия

05.04.2023 | 10:55
по статията работи: econ.bg
Минималната заплата в минерално-суровинната индустрия става 1092 лв. Сумата е договорена в подписания на 4 април отраслов колективен трудов договор между Българска минно-геоложка камара и миньорските синдикати
Минимум 1 092 лева заплата в минната индустрия
Снимка: под лиценза на creative commons

Минималната заплата в минерално-суровинната индустрия става 1092 лв. Сумата е договорена в подписания на 4 април отраслов колективен трудов договор между Българска минно-геоложка камара и миньорските синдикати.

А средното възнаграждение през 2022 г. е било 2370 лв. Това е с близо 40% по-високо от средното в България и нарежда отрасъла на четвърто място сред останалите икономически сектори по ниво на заплати.

В новият колективен трудов договор е договорен и по-голям платен годишен отпуск, който расте стъпаловидно след петата година трудов стаж. Така той достига до 24 дни при 20 дни, записани в Кодекса на труда.

Към придобивките се добавят и увеличение на безплатната храна и добавките от поне 6,50 лв. на отработен ден, а за работещите при подземни условия - минимум 8 лв. Ще се дава и по-голяма финансова помощ на семействата при трудова злополука или смърт - 6 вместо сегашните четири работни заплати.

Отрасловият колективен трудов договор бе подписан от председателя на УС на Българската минно-геоложка камара проф. дтн инж. Николай Вълканов, Валентин Вълчев - председател на Федерация на независимите синдикати на миньорите към КНСБ и Владимир Топалов - председател на Синдикална миньорска федерация “Подкрепа”.

“Колективният трудов договор за минната индустрия е първият в страната, подписан след промените през 1989 г. С него вече 32 години се поддържа ефективен и конструктивен социален диалог в името на развитието на този стратегически отрасъл”, заяви проф. Вълканов.

Според Вълчев с новия договор се се надграждат досегашните договорености, което доказвало, че чрез партньорство и диалог се защитавали интересите на работещите в миннодобивния бранш.

Работещите в добивната индустрия заслужават още по-добри договорености, защото хората са най-ценния ресурс на България, коментира пък Владимир Топалов.

Колективният трудов договор се отнася за отрасъл “Проучване, добив и преработка на минерални суровини”. Неговото действие е за две години. С него се уреждат трудови и осигурителни отношения – доходи, заетост, социално обслужване, условия на труд, социално партньорство.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 19.11   461 г. – Либий Север е провъзгласен за римски император в Равена. 1493 г. – По време на втората си експедиция Христофор Колумб открива остров, който кръщава...