Управляващите органи към ресорните министерства ще могат да проверяват по собствена инициатива бенефициентите за нередности по европрограми. Това предвижда проектът на Закона за управление на средствата от европейските структурни и инвестиционни фондове, който беше приет от Министерски съвет (МС) на днешното редовно заседание.
Нормативният акт предвижда затягане на контрола по отношение на използването на пари от въпросните структурни и инвестиционни фондове на ЕС. Миналата година беше рекордна по отношение на отчетените нарушения по европрограми и наложените финансови корекции. Това се отнася най-вече за тези по ОП „Околна среда“, като финансирането по нея беше преустановено от Европейската комисия (ЕК) до ноември 2014 г. заради нередности.
“Проектът очертава националната институционална рамка с ясно разпределение на отговорностите между органите на изпълнителната власт, консултативните органи на правителството и звената за координация, управление, контрол и мониторинг”, обясняват от пресцентъра на кабинета в официално съобщение.
От правителството допълват още, че със закона се регламентира редът за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ, както и взаимоотношенията на отделните органи и бенефициентите при изпълнение на проектите.
Според разписанията в нормативния акт финансовите корекции по европейските проекти ще могат да се обжалват по реда на Административно-процесуалния кодекс (АПК). Заедно с това финансови корекции ще може да бъдат налагани за целия проект или само за отделна дейност. Законът предвижда възможността за спиране изцяло на финансирането от еврофондовете.