Министерството на финансите е направило анализ на заплатите в администрацията и ще обяви данните от него. Това обяви министърът на финансите Асен Василев пред БНР. Това отговори на въпрос с бюджета за 2024 г. къде ще има повишение, след като сега има големи разлики.
Василев отказа да назове в кои институции има изоставане на заплатите, като посочи, че данните ще бъдат оповестени и всеки сам да прецени. Посочи, че има администрации, откъдето се оплакват от ниски заплати, но като се види какви допълнителни суми са получавали, се вижда, че те са сред чиновниците с най-високо заплащане."Вече е готов анализът какви са заплатите в администрацията и се видяха доста сериозни аномалии... В някои заплатите са по-високи от средната за страната, в други изостават драматично", описа ситуацията той.
Отказа да назове в кои ведомства какво е заплащането, а препрати към публикуването на анализа, от което всеки сам може да прецени.
Посочи, че в бюджета за 2024 г. е заложено доста голямо увеличение на капиталовите разходи от страна на държавата, тъй като европейските средства и тези по линия на Плана за възстановяване и устойчивост трябва да влязат в реални проекти. Разходите за отбрана се очаква да бъдат 2% от прогнозния БВП, какъвто е и ангажиментът на България към НАТО, което означава окол 4 млрд. лв. да бъдат предвидени за този сектор.
На въпрос за това ще се изпълнят ли приходите в бюджета през тази година, министърът обясни, че към юли събираемостта на ДДС, който е основен източник на приходи в бюджета, е по-ниска от миналогодишната, но посочи, че дотогава сегашният кабинет е бил на поста си едва 3 седмици. Обяви, че сега активно се работи по събираемостта както от Националната агенция за приходите, така и от Агенция "Митници".
По негова информация НАП е събрала 16-17% повече ДДС в сравнение със същия период на предходната година, митниците също наваксват по линия на вноса. "Мисля, че към края на годината ще успеем да постигнем приходната част на бюджета", посочи той.
Елементът на несигурност според него идва от наложеното от президента Румен Радев вето върху Закона за енергетиката, приемането на който е част от ангажиментите на България, за да получи второто плащане по Плана за възстановяване и устойчивост.
Това според него може да отложи с месец получаването на второто плащане за 1.4 млрд. лв. и то да бъде получено през януари вместо до края на годината. Искането е подадено от кабинета на 9 октомври. "Това може да доведе до плащане през януари, което ще доведе до влошаване на салдото, защото този приход ще се случи догодина, а не тази", допусна Василев. По закон бюджетът е разчетен с 3% дефицит - критерий по т. нар. Маастрихтски изисквания, към които България се стреми заради амбицията си да приеме еврото от началото на 2025 г.
За наложената такса от 20 лв. на мегаватчас за транзитирания през България руски газ посочи, че годишните приходи може да донесат 2.5 млрд . лв.