Министър Димитров и премиерът на Баден-Вюртемберг искат съдбата на блокове III и IV на АЕЦ "Козлодуй" да се реши от безопаснотта им

19.03.2008 | 14:45
по статията работи: Петър Чернев
Раширяваме сътрудничеството си с Германия в областта на развитието на малките и средни предприятия
Министър Димитров и премиерът на Баден-Вюртемберг искат съдбата на блокове III и IV на АЕЦ "Козлодуй" да се реши от безопаснотта им

"Казват, че българите сме германците на Балканския полуостров, но аз се надявам, че все по-близките контакти между двете страни наистина ще ни доближат до нивото на германската икономика." Това каза министърът на икономиката и енергетиката Петър Димитров при посрещането на официалната делегация от федерална провинция Баден – Вюртемберг, Германия. Тя е  ръководена от министър-председателя на провинцията Гюнтер Йотингер.

В деловата среща участваха българският посланик в Германия Меглена Плугчиева, зам.-министърът на икономиката и енергетиката Явор Куюмджиев, зам.-министърът на външните работи Евгения Колданова, проф. д-р Петер Франкенберг, министър на науката, изследванията и изкуството на Федерална провинция Баден – Вюртемберг, представители на германския бизнес и др. Това съобщиха от министерството на икономиката и енергетиката.

Двамата министри обсъдиха широк спектър икономически аспекти на взаимното сътрудничество. В контекста на темата за развитието на икономиката на Европейския съюз,  министрите Димитров и Йотингер се обединиха около мнението, че Европа има нужда от разработване и приемане на ясна енергийна стратегия.

"Използвам повода, за да ви ангажирам с една българска кауза – отварянето на 3 и 4 блок на АЕЦ „Козлодуй”, каза министър Петър Димитров. "В България няма дефицит на енергия, но дефицит има на Балканите. Реална е опасността в близко време без електрическа енергия да остане Косово. Спирането на блоковете на блоковете на АЕЦ „Козлодуй”, беше едно политическо решение."

Министър-председателят на Баден – Вюртемберг и българският икономически министър изразиха общо становище, че съдбата на 3 и 4 блок трябва да се преценява единствено от гледна точка на техническите критерии за безопасност. Министър Петър Димитров подчерта, че безопасността на блоковете е доказана от редица технически експертизи.

Двете страни се договориха за разширяване на сътрудничеството за насърчаване на германските инвестиции в България спрямо малките и средни предприятия, в областта на студентските стажове, за консултиране на младите специалисти при откриване и управление на малък и среден бизнес и др.

Коментираните теми ще бъдат разработени по време на предстоящата смесена комисия в провинция Баден – Вюртемберг, а Гюнтер Йотингер покани министър Петър Димитров и бизнес делегация на делово посещение в Щутгарт през юни.
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 22.11   1497 г. – Вашко да Гама достига нос Добра надежда. 1906 г. – На международна конференция в Берлин е възприето съгласие сигналът SOS да бъде международен при...