Над 7400 заявления са подадени от земеделски стопани, които очакват обезщетения за умъртвени прасета заради африканската чума. Това обяви министърът на земеделието Десислава Танева по време на парламентарния контрол. До момента са изплатени над 2 200 000 лева. 12 области са засегнати от заразата. В едно от активните огнища в Голямо Враново трябва да бъдат унищожени 1000 свине-майки.
От 22 дни няма регистрирано огнище на чума при домашните свине. Предвижда се актуализиране на законодателството по отношение на биосигурността у нас.
От догодина стопаните на прасета тип "заден двор" ще могат да отглеждат до 3 прасета и то само за угояване, вместо разрешените 5 прасета при сега действащата наредба. Това са мерките за биосигурност заради африканската чума по свинете, които планират от Министерството на земеделието. Оповести ги в кулоарите на парламента ресорният министър Десислава Танева:
"Хората, ако искат да гледат домашни свине, тази бройка ще смалим на 3. Това са плановете. Само свине за угояване. Не може всяко лично стопанство да е станало и стопанство с развъдна дейност. Това чувствително качва епизоотичния риск".
Министър Танева очерта начините, по които ще продължат да бъдат подпомагани земеделските стопани, които доброволно са унищожили животните:
"Когато няма елементарни мерки за биосигурност, епизоотичният риск е висок, затова с оглед спиране наистина на изключително висок интензитет в началото на месец юли, то от края на юни започна, бяха предприети и най-непопулярните мерки".
Министърът на земеделието, храните и горите да може със заповед да променя сроковете за ловуване и да регулира числеността на дивечовите запаси при дивата свиня в случай на епизоотия – това предвиждат промени в Закона за лова и опазване на дивеча, приети единодушно от парламента на първо четене.