Министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков и посланикът на Великобритания в София Н.Пр. Стийв Уилямс са официалните лица на инициативата "Часът на земята 2010" в България.
"Часът на Земята" се отбелязва по традиция в последната събота на март. През тази година България отбелязва второто си официално участие в инициативата. То е организирано от представителството на международната природозащитна организация WWF в България.
"Часът на Земята" стартира в Сидни, Австралия, през 2007 г. и само за две години обхвана повече от 1 млрд. души от 88 страни по света. Целта на инициативата е да привлече вниманието към климатичните промени и възможностите за ограничаване на вредното влияние на човешката дейност върху природата.
Тези цели напълно съвпадат и с основните приоритети в дейността на Министерството на икономиката, енергетиката и туризма. Ведомството работи за реализация на националната цел на България да постигне 16% дял на енергията от ВЕИ в крайното енергийно потребление до 2020 г. За изпълнението й в министерството се подготвя закон за ВЕИ и Национален план за действие относно енергията от ВЕИ. МИЕТ подкрепи проект на България за преминаване на нисковъглеродна диета, разработен от Асоциацията за корпоративна социална отговорност - България. Комплексът от мерки, по които работи ведомството, трябва да направи възможно през 2020 г. единица БВП в страната да се произвежда с два пъти по-малко енергия, отколкото сега.
През тази година в "Часът на Земята" в нашата страна ще се включат повече от 30 населени места. Около 19.30 ч. от НДК в София ще потегли шествие с факли и свещи. То ще се движи по бул. "Витоша" до градинката пред Народния театър, където ще се състои концерт без електрически инструменти. На 25 март в сградите на Британския съвет в София и Букурещ ще се организира видео бизнес конференция с представители на фирми от двете държави с основна тема популяризиране и реализация на идеите за нисковъглеродна икономика. На 22 март в Пловдив и на 23 март в София ще бъдат открити две импровизирани "научни кафенета" с участието на метеоролози, физици и природозащитници. На срещите, които са отворени за всички, ще бъдат дискутирани възможностите за ограничаване на климатичните промени.
В 20.30 ч. местно време на 27 март милиони хора по света ще изключат осветлението си за 60 минути. Идеята не е да се пести електричество, а символично да се обединят хората в грижата си към природата. Очаква се през тази година 100 държави и територии да изпълнят девиза "Изключи светлината, включи се".
Досега над 1100 града по света са обещали, че ще се присъединят към тазгодишната проява. За час на тъмно ще останат прочути символи като Бранденбургската врата, Айфеловата кула, Мемориалът на мира в Хирошима, статуята на Христос в Рио де Жанейро, Колизеумът в Рим, центърът на Москва, египетските пирамиди, Партенонът в Атина, кралският дворец в Банкок, мостът Голдън гейт в Сан Франциско, Емпайър стейт билдинг в Ню Йорк, лондонското виенско колело, рекламите на "Пикадили съркъс", дори Лас Вегас и 800-метровата "Бурж Дубай".