Минната индустрия със стратегия за развитие за следващите 15 години

19.08.2015 | 14:21
по статията работи: econ.bg
Целта е секторът да се развива и да привлича нови инвестиции
Минната индустрия със стратегия за развитие за следващите 15 години
Снимка: Thinkstock/Guliver

Минната индустрия вече има стратегия за развитие до 2030 г. Правителството одобри новата програма на днешното си заседание. Това става след няколко поредни години, през които проектът на документа беше актуализиран неколкократно, но така и не стигна до гласуване на Министерски съвет, въпреки перманентните настоявания от страна на бранша и Българската минно-геоложка камара (БМГК).

Основен приоритет на новата минна стратегия е устойчивото развитие на тази индустрия в България. За целта се предвижда осигуряване на балансиран икономически, социално- и екологичноотговорен подход към проучването, добива и преработката на подземни богатства в страната.

С реализацията на заложените в минната стратегия приоритети ще се гарантира стабилна инвестиционна среда в един от ключовите за българската икономика отрасли, обясняват от Министерски съвет. Ще бъде въведена ефективна система за контрол на дейностите по проучване, добив и преработка на подземните богатства. Един от основните акценти на стратегията е и превенция на незаконния добив в страната. Това беше уточнено още вчера от министъра на енергетиката Теменужка Петкова, която взе участие в отбелязването на Деня на миньора. Тогава представителите на добивния сектор отново поискаха от правителството по-скорото приемане на стратегията, която е актуализиран вариант на предложението, което отлежаваше още от 2012 г.

Реализирането на общите и специфични стратегически цели, заложени в документа, ще създаде предпоставки и гаранции за устойчиво развитие на минната индустрия в България в съответствие с европейската инициатива за суровините и провеждане на единна и ясна държавна политика по отношение на подземните богатства на страната. Ще бъдат създадени условия за работата на отрасъла с грижа за околната среда, свеждайки до минимум последствията от добивната дейност и осигурявайки рекултивацията на миннодобивните площи.

С приемането на Национална стратегия за развитие на минно-суровинния отрасъл се осигуряват предпоставки към 2030 г. страната ни да е регионален лидер в рационалното оползотворяване на запасите от подземни богатства.

Ако предвидените в новата стратегия мерки бъдат реализирани, в близките години браншът ще претърпи сериозно развитие. Очакваните инвестиции са в размер на около 4 млрд. лв., благодарение на което ще бъдат разкрити много нови работни места и добивите ще бъдат значително увеличени. Според председателя на БМГК проф. Лъчезар Цоцорков при заети в момента около 30 хил. души в добивната индустрия у нас, броят им ще нарасне с нови 15 хил. Същевременно ще има и преки печалби за самата държава от концесионните такси. В момента на година в хазната от тях постъпват около 70-80 млн. лв. При реализация на мерките, заложени в новата минна стратегия, сумата ще бъде увеличена с около 50%, обясни Цоцорков.

Оцени статията:
5.00/1
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 13.11   615 г. – Започва понтификатът на папа Адеодат I. 1002 г. – С благословията на крал Етелред II се извършва масово убийство на датчани, живеещи в Англия. 1775...