Директорът на Информационно обслужване проф. Михаил Константинов отново обясни как при машинно гласуване има „медицински риск“. Теорията му е от началото на епидемията. Пред Нова тв днес той коментира, че мерките и организацията на изборния процес трябва да бъдат съгласувани с медицинските специалисти и всички сценарии да бъдат разгледани. Той бе категоричен, че ако на хората в карантина не се позволи да гласуват, това ще бъде тежко нарушение.
Според него обявената вчера от президента дата за изборите – 28 март – е била най-очакваната. Тя се обсъжда още от самото начало на тази година. Другата възможна дата бе 23 май, но тя означава два месеца без парламент, коментира проф. Константинов.
Той подчерта още, че правото на глас е конституционно такова на всеки български гражданин с изключение на излежаващите наказания и тези под запрещение.
Константинов напомни, че Румъния например, вече е направила избори по време на ковид. И предложи да почерпим от опита на румънците. Това което видяхме там – едни големи помещения, като мерките бяха спазени много добре. Там обаче се регистрира най-ниската активност за последните повече от 30 години, напомни още проф. Константинов.
Има идея хора, прекарали вече вируса, да образуват комисии в болничните заведения.
Отдавна повдигам въпроса, че гласуването с машини представлява медицински риск. Машините, с които ще гласуваме, не са предвидени за гласуване в пандемия, повтори няколко пъти математикът.