Положителна тенденция към намаляване на младежката безработица е отчетена в одобрения от правителството в оставка Годишен доклад за младежта за 2015 година, съобщи пресслужбата на кабинета.
Коефициентът на безработица за младежите от 15 до 29 години е 14,4 процента, което е с 3,3 процентни пункта по-ниско спрямо 2014 г. Заетостта пък нараства с 1,2 пункта до 39,2 на сто, което е в синхрон с активния процес на прилагане на мерки и политики от страна на институциите. Годишният доклад представя информация за социално-икономическото положение на младежите и предприетите мерки за тяхното развитие от страна на държавните институции и местните власти.
Информацията покрива деветте основни приоритетни области в Националната стратегия за младежта /2014-2020/ и отчита изпълнението и напредъка съобразно 21 ключови индикатора, част от които са заетостта и безработицата при младите хора, напусналите образователната система, професионалното ориентиране и реализация, младите хора в малките населени места и селските райони и др.
През 2015 г. значително е нараснал броят и капацитетът на постоянните социални услуги за младежи в неравностойно положение, а също така и размерът на отделните за целта финансови средства. В края на 2015 г. общият брой социални услуги в общността, включително от резидентен тип, е 1223 с капацитет 19 037 места.
В сравнение с 2014 г., броят на услугата се е увеличил с 382, а капацитетът е с 1070 места по-голям. По отношение на здравословния начин на живот и практикуването на спорт са отчетени добри резултати - над една четвърт /29,2/ от българските младежи се занимава често със спорт /два пъти седмично/, 51,8 - един-два пъти месечно, а 19 процента заявяват, че не са спортували никога.
Годишният доклад е изготвен от администрацията на Министерството на младежта и спорта на базата на събрана и анализирана информация, подадена от централните и местни органи на властта, данни от Националния статистически институт, Евростат, както и други национални и международни проучвания, реализирани в отчетния период.
Специално за целите на доклада са използвани данни от национално представително проучване сред младите хора в страната, проведено в рамките на Междинната оценка на въздействието на Национална стратегия за младежта /2010-2020/ от агенция ЕСТАТ.