*Информацията е актуализирана към 14:00 часа
Вдигането на заплатите ще съживи потреблението, което е важно за бизнеса. Това коментира в предаването "Седмицата" на Дарик министърът на труда и социалната политика Тотю Младенов. Той изрази готовност да предложи на Съвета за тристранно сътрудничество минималната работна заплата да се откъсне от други плащания - например с формирането на таксата за преглед при лекар, която сега се изчислява като 1% от минималната работна заплата. Увеличението на заплатите ще коства на бюджета 19 млн. лева.
"Да видим какви са възможностите на бюджета и тогава да говорим за разпределението на пенсиите", призова социалният министър, цитиран от Dariknews.bg. На въпрос какъв е аргументът за увеличаване на пенсиите, Младенов посочи ръста на основни хранителни продукти и горивата, който предполага известно компенсиране.
"Без да се нарушава дефицита, финансовата дисциплина и всички възможности от преизпълнение на приходите да отидат за компенсирането на доходите от пенсия - това е честната позиция", коментира Тотю Младенов.
По-късно социалният министър разшири концепцията си за минималната работна заплата и в студиото на Тв7. "С минималната работна заплата ще се вдигнат заплатите на редица работници и служители. В браншовите колективни трудови договори, които са подписани между синдикатите и работодателите, минималната работна заплата за бранша е обвързана с коефициент за минималната работна заплата за цялата страна. По този начин не само 112 хиляди българи получаващи минимални заплати ще получат увеличение, но и редица работещи, допълни министър Младенов.
Според министъра, работните заплати има логика да бъдат увеличени, тъй като за миналата година производителността на труда е увеличена с 6,6 %, а реалното увеличение на работните заплати е било 3,8 %. Младенов счита, че този факт дава възможност за договаряне и според стойността на труда да се определят работните заплати.
Тотю Младенов обяви, че безработицата през май е била 8,3 %. Освен това, смята, че половината безработни са необразовани, поради което трябва да се наблегне на мерки свързани с образоването на тези хора. В тази посока е засилен контролът върху децата на хората, получаващи социални помощи, тъй като голяма част от тях не посещават училище или отпадат от образователния процес твърде рано.