Младенов: Влизането на България в Шенгенското пространство през март-април 2011 г. е възможно

23.02.2010 | 16:58
по статията работи:
Новоназначеният министър на външните работи призова българските евродепутати за засилено взаимодействие в интерес на страната ни
Младенов: Влизането на България в Шенгенското пространство през март-април 2011 г. е възможно

Новоназначеният министър на външните работи Николай Младенов, който е на работно посещение в Брюксел, запозна българските евродепутати с приоритетите на своето ведомство и призова за засилено взаимодействие в интерес на страната ни. Това съобщиха от пресслужбата на Европейската народна партия (ЕНП).

На първо място е прегледът на цялостния координационен механизъм по изработването на позиции на България в Съвета по европейските въпроси в София.

Три са основните теми, по които ще полага усилия българското правителство, респективно и Външно министерство: влизането на България в Шенгенското пространство, въвеждането на еврото и мониторинговия механизъм,

Независимо от трудностите, причинени от финансовата криза в Гърция, темата за влизането на България в ЕРМ II (т. нар. чакалня за еврозоната) остава на дневен ред. Предстои създаването на съвместна група между финансово и външно министерство, която да работи по политическите послания за еврото. Нашият външен министър призова евродепутатите за по-голяма активност в тази посока, защото темата е много важна за България и трябват непрекъснати действия.

Що се отнася до Шенген, има огромно забавяне, но дипломат номер едно е убеден, че ще наваксаме закъсненията по въвеждането на документите с биометрични данни и изграждането на резервния визов център, и че влизането на България през март-април 2011 е реализируема цел.

Очаква се междинният мониторингов доклад, който ще излезе в края на февруари, да бъде предимно технически, без политически оценки. "Нашето говорене ще бъде по-различно от досегашното - да, мониторинговият механизъм ни помага, но не заради него трябва да реформираме съдебната си система, а заради България", подчерта външният министър.

Николай Младенов призна, че след влизането в сила на Лисабонския договор, все още цари известна неяснота в европейските институции и че тепърва ще се регулират дейностите  в рамките на Европейския съвет.

На срещата стана ясно още, че председателят на българската делегация в Групата на ЕНП (ГЕРБ), д-р Андрей Ковачев, е член на парламентарна работна група  за наблюдение по създаването на Европейската дипломатическа служба.

На въпрос за отношенията с Македония българският външен министър отговори, че сме предложили нов проект на договор за добросъседски отношения и очакваме отговора на Скопие.

Срещата приключи с още едно послание за съвместни усилия на външно министерство и евродепутатите ни - проектът "Набуко" е ключов за България и въпросът за него трябва  да се поставя на всички възможни нива и форуми.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
Между приятели: - На кого е кръстена дъщеря ви Гертруда? - На дядо си Пенчо. - ?!? - Беше герой на труда....
На този ден 21.11   695 г. – Свети Вилиброрд е ръкоположен за пръв епископ на фризийците. 1344 г. – Започва строежът на сегашната катедрала "Свети Вит", когато епископът...