Младенов: Коментарите за преговори за отвлечени кораби "вдигат цената" на откупа

15.05.2010 | 11:25
по статията работи:
Паник стая може да спаси екипажите на корабите от пирати
Младенов: Коментарите за преговори за отвлечени кораби "вдигат цената" на откупа

Корабът "Сейнт Джеймс Парк" с български моряци на борда, който беше освободен от пирати, е на път към пристанище в района на Оман, съобщи в интервю за предаването "Седмицата" на Дарик радио министърът на външните работи Николай Младенов. Той каза, че българският дипломатически представител в Дубай е инструктиран да посрещне кораба и да съдейства на българските моряци. Младенов отказа да посочи към кое пристанище пътува корабът. Външният министър добави, че не е хубаво да се правят догадки и коментари за хода на преговорите за другите пленени кораби с български моряци, защото това "вдига цената" на откупа.

"Засега няма информация, която би могла да бъде съобщена за корабите "Ейшън Глори" и "Панега", добави министър Младенов. Въпреки военните кораби на Европейския съюз ситуацията в района остава опасна, каза министърът на външните работи.

България участва в операция "Аталанта" чрез български офицери, намиращи се в командването във Великобритания. Засега не се предвижда друго участие в операцията заради ограничените средства. Не се предвижда и изпращането на български дипломати в Кения.

Младенов препоръча корабособствениците и екипажите на кораби да спазват препоръките на операция "Аталанта", като въпреки това безопасността не е гарантирана. Охраняваният коридор е широк 200 километра и охраната на конвоите не е лесна, добави Младенов, цитиран от Dariknews.bg.

Най-добрият вариант, според него, е във всеки кораб да има "паник стая", в която екипажът да намира убежище, а военните спокойно да обезвредят нападателите.

България не поставя условия на други балкански държави за влизането им в Европейския съюз, съобщи Николай Младенов. Той каза, че тези страни са много далеч от влизане в съюза и няма смисъл сега да им се поставят условия. Пред тях няма друга алтернатива, въпреки че приобщаването им няма да стане нито днес, нито утре. Има много неразрешени въпроси преди държавите да получат покана да станат част от Европейския съюз, например спора между Гърция и Македония за името й, между Сърбия и Косово за статута на най-новата държава в света. Младенов каза също, че не би трябвало да има спорове и по исторически въпроси, защото историята на региона е споделена и е "по-голяма от нас". Външният министър добави, че България е признала държавата със столица Скопие със суверенното й име Република Македония, но трябва да се стигне до компромис с други държави, защото иначе Македония ще остане в изолация. В сравнение с Албания и Босна, Македония изостава в процедурите за присъединяване към Европейския съюз и НАТО.

Министър Младенов заяви, че заради липса на пари, ще се закриват български посолства. Това няма да стане веднага, защото е необходимо време за изпълнение на процедурите. Решението за закриването на посолства ще се вземе не само от МВнР, защото има различни интереси. Младенов каза, че по време на балканската му обиколка се оказало, че икономическите отношения на България с тези държави са слаби, с нисък стокооборот. "Във всяко едно от тези посолства имаме икономически аташета, какво правят?", попита Младенов. Необичайно е и положението в посолството в Атина, където няма консул, но има персонал от 20-на човека. Български дипломатически представителства ще бъдат закривани, след като се направи категоризация по различни показатели.

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 16.12   955 г. – Започва понтификатът на папа Йоан XII. 1653 г. – Оливър Кромуел става лорд-протектор на Англия, Шотландия и Ирландия. 1740 г. – Избухва Войната...