Младите в България са демотивирани, интересуват се все по-малко от политика, живеят дълго с родителите и искат да емигрират. Това е записано в проекта на Национална стратегия за младежта за периода 2010-2020 г,. който Министерството на образованието подготвя. Над 60% от младите хора не се интересуват от политика, като броят им постоянно расте (през 2001 г. тези младежи са били 42%).
Младите хора между 20-29 години все повече искат да емигрират. По-голямата част от тях са ниско образовани, което според стратегията се различава с минали години. Предишни изследвания показват, че да живеят извън страната са искали повече хора с висше образование.
Заради липсата на финансови средства все повече младежите между 15 и 30 години остават да живеят при родителите си до по-късно. Средната възраст, на която младите жени напускат дома на родителите си, е малко преди навършване на 28 години, а за мъжете - малко преди 32 години.
Освен това българите са едни от най-късно започващите работа, пише още в стратегията. Една от причините за това е, че младите са демотивирани от ниското заплащане и от условията на работа. Освен това в повечето случаи те нямат практически и трудов опит по придобитата специалност след завършване на своето образование.
Младите все по-малко четат (16% от учениците), като почти всеки пети изобщо не притежава книги в дома си. В същото време все още малко млади българи ползват компютър всеки ден. Все повече младежи между 15 до 24 години пият алкохол. Като през 2010 г. броят им се е увеличил с 12% спрямо 2009. Над 30% от същата възрастова група пушат всеки ден, като за последните пет години се е увеличила и употребата на наркотици и психотропни вещества, пише Дневник.bg.