Модернизацията на "Чирен" вече започна. Инвестицията в разширяването на единственото ни газово хранилище ще струва 230 млн. евро. Близо половината от средствата ще бъдат осигурени от европрограми. Останалата част ще бъде финансирана от „Булгартрансгаз“, който е собственик и оператор на хранилището, обясни изпълнителният директор на компанията Георги Гегов. Самата модернизация на „Чирен“ ще протече в два етапа, като официалният старт на първия беше даден днес.
Проектът предвижда да бъдат изградени два нови сондажа, с което капацитетът за нагнетяване и добиване на природен газ в хранилището ще се увеличи от 4,2 млн. куб. метра на над 5 млн. куб. метра дневно.
За всеки един от сондажите ще бъдат инвестирани по 5 млн. евро. Целта е в момент на кризи да е възможно да се тегли по-голямо количество газ за денонощие и съответно да се нагнетява повече тогава, когато синьото гориво е най-евтино.
В близките години трябва да започне и вторият етап от разширяването на газохранилището в Чирен. Той ще включва още 10 нови сондажа като започналият днес, с което обемът, който ще може да се съхранява, ще нарасне до 1 млрд. куб. метра газ спрямо сегашния капацитет от 550 млн. кубика, обясни началникът на управление "Съхранение на природен газ" в "Булгартрансгаз" Валери Петров.
Прокарването на новите 10 сондажа ще започне след около 2 години. Цялостното изпълнение на проекта ще отнеме още толкова, тъй като необходимото време за прокарването на един сондаж е около три месеца, обясни Гегов.
„Всяка зима се случва да ни се наложи да влизаме в режим, при който да теглим газ от „Чирен”. В момента е най-ниската цена от години и докато можем да нагнетяваме, ще нагнетяваме. А и „Булгаргаз” има финансов ресурс да си позволи това. Ако се наложи, моментално обръщаме машините и започваме да подаваме към потребителите”, каза още Гегов.
Според него България се нуждае от всякакви мощности, които ще ни утвърдят като газоразпределителен център на Балканите. Но подчерта и че всяка инвестиция трябва да бъде икономически изгодни. Относно разширяването на капацитета на Чирен Гегов обясни, че проектът реално е скъп и не е било възможно средствата да бъдат осигурени само със средства на „Булгартрансгаз“. Затова са правени опити за намиране на европейско финансиране и буквално преди около 10 дни Европейската комисия е включила този проект заедно с газоразпределителната ни мрежа в групата проекти с приоритетно значение, обясни още Гегов.