Парламентът одобри на първо четене промените в Закона за генно-модифицираните организми (ГМО), с които се либерализира режимът на използването им.
От досегашния закон отпадат текстовете, които забраняват освобождаването в околната среда и пускането на пазара на генно модифицирани тютюн, лоза, памук, маслодайна роза, пшеница и всички зеленчукови и овощни култури.
"За" промените гласуваха 89 депутати, а против - "36", съобщи БТА.
Срещу промените гласуваха от "Коалиция за България", "Синята коалиция" и ДПС, като изтъкнаха, че той не защитава националните интереси.
ДПС поиска максимално да бъде удължен срокът за корекция в законопроекта между двете четения, което се одобри. Така депутатите ще имат 21 дни да внасят предложения за промени, съобщи Dariknews.bg.
Поправките предизвикаха протести на неправителствени организации. От асоциация "Активни потребители" смятат, че ако измененията влязат в сила, генетично модифицираните организми и базираните на тях стоки ще залеят българския пазар, а последиците биха били непредсказуеми.
Протестиращи граждани срещу измененията в Закона за ГМО. Снимка: "Активни потребители"
Така страната ще загуби генетичен ресурс, тъй като вносни ГМО ще заменят традиционните български сортове по чисто икономически причини, без връзка с вкусовите им качества и полезни съставки. Според протестиращите, от изчезване ще бъдат застрашени родните сортове зърнени култури, череши или ябълки.
По-сериозните страхове на протестиращите обаче са свързани с това, че при тестове на луканки, салами и вафли, извършвани от здравното министерство, постоянно се откриват продукти, които съдържат съдържат над 0.9% ГМО, което е допустимото количество по закон, а това не е отбелязано на етикетите. Ако сегашният неефективен контрол върху храните се пренесе в среда с либерализирани ГМО, последиците, включително за здравето на нацията, са непредсказуеми, смятат еколози, производители и потребители, пише Mediapool.bg.
Министърът на околната среда и водите Нона Караджова отговори на критиките, като заяви, че освобождаването в околната среда и пускането на пазара във всеки един случай ще става след министерско одобрение и след консултация с 15 хабилитирани учени.
Случай по случай ще се разглежда освобождаването и пускането на пазара, уточни министърът. Тя подчерта, че измененията са свързани с хармонизирането на законодателството ни със съответствие с
определените европейски директиви. Тревогите на хората, че от утре ще приемат неконтролирано модифицирани храни, е неоснователно, каза още тя.
Извънредно сложна и трудна ще стане процедурата генномодифициран продукт да се пусне на пазара или в околната среда. Ще се прилага максимално принципа на предпазливостта, каза по-рано
заместник-министърът на околната среда и водите Евдокия Манева пред сградата на парламента, където се състоя протестът против измененията в закона. Десетки
граждани се събраха в градинката до Народното събрание с плакати и викове "Не щем ГМО!".
Изпълнителният директор на "Активни потребители" Богомил Николов. Снимка: "Активни потребители"
В законопроекта ще се запазят текстовете за пълна забрана на генномодифицирани организми в зоните от "Натура" и в буферна зона около тях, увери Манева. Ще бъде забранено пускане в околната среда на ГМО в съседство на площи, на които се отглеждат селскостопански продукти по биологичен начин. Ако министрите на околната среда и водите и на земеделието и храните разрешат да се пуска на пазара и околната среда такъв организъм, това ще стане само с решение на парламента.
От МОСВ обясняват, че планираните поправки в закона, който е приеман преди членството ни в Европейския съюз, са за постигане на пълно съответствие на националното законодателство с евронормите. Така ще се спре и стартирана срещу България процедура за нарушаване на чл. 226 от Договора за създаване на Европейската общност и предотвратяване на подобни процедури в бъдеще.
В европейското законодателство не съществуват общи забрани, каквито има в българското, а изискването е да се решава за всеки случай, допълниха от екоминистерството.
Становището на държавните експерти е, че няма да има проблеми за съвместното съществуване на генетично модифицирани култури с традиционното и биологичното земеделие, тъй като ще има изисквания за пространствена изолация на различните групи култури. Така те няма да могат да мутират, обясняват от МОСВ.
Представители на протестиращите срещу промените в Закона за ГМО днес бяха приети в Народното събрание от Десислава Танева, председател на Комисията по земеделие и гори, Евдокия Манева, заместник-министър на околната среда и водите и депутати и д-р Цветан Димитров, заместник-министър на земеделието и храните. По време на срещата протестиращите от неправителствения сектор връчиха петиция, в която представиха своите искания.
Членовете на организациите, изготвили декларацията, искат хармонизиране на закона за ГМО, съгласно с директивата на Европейския съюз 2001/18/ЕО по начин, който да защити интересите на България. Едно от основните искания на протестиращите е България да бъде територия, свободна от ГМО и да останат в сила забраните, посочени в чл. 79 и чл.80 от Закона за генетично модифицираните организми.
От МЗХ съобщиха, че е било решено между двете четения на Закона за ГМО да бъде сформирана работна група от членове на Комисията по земеделие и гори, Комисията по околната среда и водите и представители на протестиращите организации.
Преди да бъде окончателно гласуван законът на второ четене, ще бъдат направени промени, които да удовлетворяват исканията и да бъдат защитени интересите на всички страни.