Може да строим VII блок на АЕЦ "Козлодуй"

26.11.2009 | 11:11
по статията работи:
В момента тече проучване на възможностите, а резултатите ще бъдат ясни през декември, уточни министър Трайков
Може да строим VII блок на АЕЦ "Козлодуй"

Разглеждаме възможността за изграждането на нова мощност на площадката на АЕЦ "Козлодуй", заяви енергийният министър Трайчо Трайков, след участието си в конференция, посветена на конкурентноспособността на българската икономика в условие на криза, предаде БГНЕС.

В момента тече проучване на възможностите за изграждането на такава мощност, като резултатите от него ще бъдат ясни през декември. Според енергийният министър има възможност за изграждането на поне още един реактор с мощност 1000 вата или повече.

 В близките няколко дни ще започне конкурсът за избор на консултант по проекта АЕЦ "Белене". Трайков изтъкна, че този проект би могъл да има своята привлекателност за инвеститори с интерес в този бранш. На въпрос за възможността да бъде сменена руската технология по проекта, енергийният министър отговори, че теоретично всичко е възможно, но на практика нещата са отишли достатъчно напред. Ако се обмисля подобно решение, трябва да се вземат предвид всички за и против.

Според енергийния министър изграждането на допълнителен реактор в АЕЦ "Козлодуй"и паралелно с това на АЕЦ "Белене" е икономическо обосновано, ако има пазар за продукта. В момента в региона има дефицит, но има и много конкуриращи се проекти и въпросът не е кой първи ще направи проекта си, а кой ще го направи най-ефективен, заяви Трайков. Относно възможността за нов реактор в АЕЦ "Козлодуй" енергийният министър обясни, че това е стояло като възможност и преди и, че със сигурност има достатъчно инфраструктура, освободена от отпадането на по-малките блокове, която да бъде използвана за един реактор.

По отношение на посещението си в Гърция Трайков обясни, че към търговско-икономическия представител на МИЕТ в Гърция пристигат най-много въпроси за възможност за инвестиции от малки и средни гръцки фирми. Вече сме на ниво, на което дори и тези фирми се чувстват комфортно в България. Нашата цел е България и Гърция да бъдат едно общо икономическо пространство, заяви министърът и допълни, че в момента в България има близо 2000 гръцки фирми. Относно проекта за газовата връзка между Гърция и България се очаква решение от страна на ЕК през следващия месец.

До две седмици ще бъде внесен в МС законопроект за изменение и допълнение на закона за обществените поръчки, отбеляза още енергийният министърът. Той заяви, че в момента текат две процедури за намаляване на административната тежест върху бизнеса. Правителството е отчело, че само изготвянето на отчети от страна на фирмите към държавните институции струва на бизнеса около 150 млн. лв. Ще се търси начин тази седмица да бъде намалена с две трети.

Към 30 октомври по ОП "Конкурентноспособност" са усвоени 192 млн.евро. През следващата година се очаква в рамките на програмата да бъдат изпълнени още 13 процедури, съобщи Жулиета Хубенова съветник по европейските програми към МИЕТ.

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 21.11   695 г. – Свети Вилиброрд е ръкоположен за пръв епископ на фризийците. 1344 г. – Започва строежът на сегашната катедрала "Свети Вит", когато епископът...