Броят на американците, подали молби за обезщетения за безработица, изненадващо спадна през седмицата, приключваща на 16 август, достигайки 247 000 души, след като беше коригиран в посока надолу с 6 000 лица, сочат данните на министерството на търговията на САЩ. Така това се превърна в седмицата, през която най-малко лица са подали молба за безработица, от 1973 г. досега.
Статистиката изненада и анализаторите, които предвиждаха, че броят на подадените заявления ще се покачи до 263 000. След публикуването на данните за миналата седмица броят на новите молби за обезщетения за безработица се задържа под 300 000 за 59-а поредна седмица, което само по себе си е индикатор за стабилен пазар на труда в страната. Освен това така индикаторът реализира най-дългата поредица от седмици, през които остава под 300 000 също от 1973 г. досега.
Средностатическият брой на подадените заявления през последните 4 седмици, който се разглежда като по-добър индикатор за състоянието на пазара на труда, също бележи спад, показват коригираните данни. Той спада с 4 500 души до 260 500.
Данните за безработицата идват като контраст на представянето на икономиката през първото тримесечие на 2016 г. Същевременно те едва ли ще се окажат достатъчен аргумент за Федералния резерв да увеличи отново лихвените проценти, които бяха покачени от рекордно ниските си нива с 25 базисни пункта през декември миналата година. Те се задържаха на 0% почти десетилетие като мярка за борба с кризата, въведена по време на управлението над Фед от Бен Бернанке.
Прогнозата за покачване на брутния вътрешен продукт през първото тримесечие сочи, че той може да регистрирал растеж от 0,2% на годишна основа. Това е значителен спад от последното тримесечие на 2015 г., когато стопанството на страната се повиши с 1,4% на годишна основа.
Данните за БВП не са единствените негативни индикации от икономиката на САЩ. Друг доклад, публикуван в четвъртък от Федералния резерв на Филаделфия, показва, че индустриалната активност е спаднала до -1,6 пункта през този месец от 12,4 пункта през март.