Изненадващо Русия излезе от списъка на най-големите чуждестранни притежатели на американски държавни облигации. Това сочат данните за международните валутни потоци, публикувани от финансовото министерство на САЩ.
До неотдавна Русия беше в топ 10 на държателите на американски дълг. Но през май руските експозиции са паднали до 14,9 млрд. долара и тя вече не е дори сред първите 30 чуждестранни инвеститори в щатските ценни книжа.
За сравнение само месец по-рано във валутния резерв на Русия е имало близо 49 млрд. долара, а в края на миналата година – над 92 млрд. долара под формата на държавни облигации на САЩ.
„Пазарът на държавни ни ценни книжа е най-големият и най-ликвиден в света, а търсенето остава стабилно”, посочиха пред „Блумбърг” (Bloomberg) по отношение на руските продажби от финансовото министерство на САЩ. „Ние не коментираме индивидуални инвеститори или инвестиции”.
Наистина пазарът на американски дълг е с обем около 15 трилиона долара и транзакции за няколко десетки милиарда нямат силен ефект върху стойността на щатската валута.
Руските експозиции се колебаят значително, достигайки до 7,4 милиарда долара през март 2007 г. и до 175,7 милиарда долара през юли 2010 г.
В последните месеци обаче Русия не само продава американските облигации, но и купува злато. През юни руските златни резерви са достигнали 80,5 млрд. долара, което е най-високото им ниво от идването на Владимир Путин на власт преди 18 години.
Най-големият държател на американския дълг обаче е Китай с експозиция за над 1,18 трилиона долара, която през последната година остава стабилна.