Москва с нови мерки срещу “неприятелските” валути

22.03.2023 | 17:35
по статията работи: econ.bg
От 1 април търговските кредитори в Русия ще трябва да правят по-големи разноски за пасивите си в т. нар. “неприятелски” валути. “Банк России” повиши до 7.5% задължителните резерви за задграничните парични единици като щатски долари и евро
Москва  с нови мерки срещу “неприятелските” валути
Снимка: под лиценза на creative commons

От 1 април търговските кредитори в Русия ще трябва да правят по-големи разноски за пасивите си в т. нар. “неприятелски” валути. “Банк России” повиши до 7.5% задължителните резерви за задграничните парични единици като щатски долари и евро и понижи до 5.5% нормативните изисквания за “приятелските” парични единици. Съотношението за пасивите в руски рубли е 4 процента.

Руските парични власти изобретяват нови мерки, с които да обезкуражат бизнеса и индивидите да използват валутите на противниците на Кремъл, наложили санкции заради войната в Украйна.

Усилията дават известен резултат. През 2022-а руснаците са орязали почти наполовина спестяванията си в чуждестранни валути до еквивалента на 3.88 трлн. рубли (50 млрд. щ. долара) заради заплахата от санкциите, става ясно от януарския отчет на “Банк России”. Делът на депозитите в юани се е увеличил от нула до 11% в рамките на годината, а спестяванията в американски долари са намалели с по-щадящите 8% – до 68 процента. Русия все още използва определените от официалните власти “токсични” валути за почти половината от износа си, въпреки че наложените от Запада наказания отрязаха достъпа на Руската централна банка до грубо половината от чуждестранните й резерви и оставиха собствеността й единствено в злато и китайски юани.

Целта на последната мярка на “Банк России” е “да стимулира промяна на структурата на пасивите в чуждестранна валута на кредитните институции в полза на паричните единици на приятелските държави” и като цяло да намали дела на задграничните средства в балансите им, посочват в официално изявление банкерите.

Валутите на “приятелските” страни, най-вече юанът”, вече регистрираха участие в осчетоводяването на търговски сделки и на други операции в отделни области на руската икономика. Но делът на юана все още е далеч под участието на доларите и на еврото в банковите баланси. Сред другите приятелски страни на Русия са Турция, Индия и Обединените арабски емирства.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Срещат се двама приятели. Единият пита: - Какво ще правиш в събота? - Ще ходим със сина ми в парка да пускаме хвърчило дракон да лети! А ти? - И аз имам подобна програма - ще изпращам тъщата на...
На този ден 22.03   235 г. – Максимин Трак е провъзгласен за римски император. 238 г. – Гордиан I и неговият син Гордиан II са провъзгласени за римски императори. 1136 г. –...