Договореното по-рано тази седмица между Атина и нейните международни кредитори дълго забавено споразумение за по-нататъшни реформи, които да бъдат включени в настоящата спасителна програма, може да доведе до допълнително облекчаване на дълга на Гърция и да помогне на страната да си възвърне достъпа до капиталовите пазари, посочи в четвъртък кредитната агенция “Мудис“, цитирана от Ройтерс.
Това би било “кредитно позитивно“ за дълга в частния сектор, се казва в доклад на кредитната агенция. Атина и нейните международни кредитори от Европейския съюз и Международния валутен фонд постигнаха във вторник сделка за пакет от допълнителни реформи, приключвайки по този начин шестмесечното забавяне при предоставяне на поредния транш от третата спасителна програма.
Очаква се на срещата на 22-ри май Еврогрупата да одобри споразумението и отпускането на средства, които са крайно необходими на Гърция, за да може страната да покрие през юли предстоящи дългови плащания за около 7,5 млрд. евро. Най-ключовият позитивен ефект от споразумението е, че това може да доведе до допълнителни мерки за облекчаване на гръцкия държавен дълг, което да го направи по-устойчив, каза Мудис, визирайки оценки на МВФ, според които ниво на дълга на Гърция в размер на 179% спрямо БВП е неустойчиво.
След като от 2010-а година насам Гърция си осигури три международни спасителни финансови програми, по-голямата част от дълга на страната е към официалните европейски кредитори, като евентуални допълнителни облекчения на дълговата тежест се очаква да влязат в сила след изтичането на настоящия спасителен пакет към средата на 2018-а година. По същество Гърция е откъсната от дълговите пазари от 2010-а година насам с изключение на малък прозорец през 2014-а година.
Атина се надява да направи опит за скорошно завръщане на кредитния пазар след окончателното сключване на споразумение със своите кредитори. Мудис също така отбеляза, че едно същество намаляване на размера на задълженията, които Гърция трябва да погаси към официалните външни кредитори, ще подобри перспективите за обслужване на задълженията към облигационерите и ще изпрати положителен сигнал за способността на страната да възвърне своя достъп до капиталовите пазари.