Идеята за ревизия на сделките на прехода е чудесна, но ревизията не трябва да се прави от политици, а от безпристрастни професионалисти и то с международно участие, каза в "12+3" бившият финансов министър Муравей Радев.
Битуват много митове и легенди. От 20 години насам всички правителства са атакувани точно по този въпрос. Винаги опозицията атакува управляващите на тази тема.
Разбира се, че има корупция, но няма това, за което се говори - 30 млрд. активи, продадени за 3 млрд. Онези сделки бяха извършени под много сериозен международен надзор, припомни Радев.
Нека проверката бъде обективна, почтена и да не се прави от политици. В България има чудесни макроикономисти. Те знаят всичко. Могат да направят екип, който да свърши тази работа. Но не политици! - отново повтори Радев.
Не можем да станем по-богати. Нали ние трябва да си го направим - каза Радев във връзка с новия бюджет.
Бюджет 2017 е рутинен и предпазлив. В тези времена това не е излишно. Добрите страни са макрорамката, социалните параметри. За такива параметри на нашия бюджет си мечтаят повечето страни от ЕС, каза още Муравей Радев.
Слабата страна е разходната част - неефективното харчене на държавни средста. Няма изисквания за ефективност. Липсва качествената оценка на крайния продукт, който бюджетните системи създават и за който обществото плаща със своите данъци. Кой от нас е доволен от здравеопазването, образованието и силовите ведомства, че им даваме повече?! Необходима е дълбока реформа - да даваш пари, но срещу тях да искаш резултат, подчерта бившият финансов министър и добави - "Ако това не се направи, ще продължаваме да си живеем бедно и да си хленчим".
Радев отбеляза също че парламентът в момента не иска реформи.
Реформите минават немалко препятствия: МС, съпротива на самата система срещу промяната, на синдикати и работодатели. Ако все пак реформата влезе в НС, е подложена на толкова промени, че от нея не остава нищо.
Ще пълзим по дъното, ще ручаме жабетата и ще се оплакваме, заключи Радев.