12 са заведените искове в съдилищата за обявяване на недействителност на сделки от публичните изпълнители при НАП Варна. Това са сделки извършени от фирми, чрез които те са се опитали да попречат на събирането на дълговете им към хазната.
В един от случаите варненска фирма, с установени задължения към хазната от близо 280 хил. лв., продава имуществото си, бар и ресторант, малко след като му връчват акта за възлагане на ревизия.
Собственикът на друга фирма със задължения към бюджета от над 30 хиляди лв. продава ниви и недвижим имот, преди връчването на ревизионния акт, като по време на делото представя пред съда документи с невярно съдържание. Случаят е предаден на прокуратурата за търсене и на наказателна отговорност. По подобен начин 12-те фирми от обхвата на ТД на НАП Варна са се опитали да избегнат плащането на данъчни задължения в общ размер от над 400 хиляди лева.
Три от делата са приключили, спечелени са от НАП Варна на всички инстанции, като в бюджета са постъпили над 150 хиляди лв.
Според разпоредбите на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс, Националната агенция за приходите има право да поиска от съда да обяви за недействителни определени сделки, сключени с цел държавата да не може да събере своите вземания. Става въпрос за случаи, при които длъжникът се опитва да продаде или да прехвърли свое имущество, след като ревизорите на НАП са установили задълженията му към хазната. НАП има право да поиска разваляне на сделка, дори тя да е сключена преди приключването на ревизията, стига имуществото да е продадено или прехвърлено, след като е връчена заповедта за възлагане на ревизия, с която по-късно са установени задълженията.
„Предприемаме всички предвидени в закона действия, за да защитим интересите на държавата и повишим събираемостта на просрочените задължения. Лицата, които нарушават грубо законодателството и фискалния режим, се предават на прокуратурата за търсене и на наказателна отговорност", заяви териториалният директор Светлан Петков.