От началото на годината НАП е поискала от съда да обяви в несъстоятелност 178 фирми поради непогасени публични задължения. Това са дружества, чиито представители не са предприели никакви действия въпреки предупрежденията, че трябва да изплатят изцяло или на части дълговете си, информира пресцентъра на агенцията.
Увеличението на непогасилите компании е повече от два пъти, като за същия период миналата година те са били 71.
Мярката започва да се използва все по-често от публичните изпълнители спрямо всички некоректни клиенти, които не се отзовават на поканите за изплащане. При откриване на несъстоятелност съдът налага запор върху цялото имущество на дружеството, което се осребрява в рамките на работния процес.
Ръководните органи на дружествата, които са несъстоятелни, не могат да учреждават нови акционерни дружества, както и еднолични търговци. Търговците от своя страна, които са изпаднали в неплатежоспособност и в 30-дневен срок от спирането на плащанията не са заявили това в съда, ще бъдат наказани с лишаване от свобода до три години и глоба до 5000 лева.
Предвидени са редица възможности, с помощта на които фирмите в затруднено положение все пак да успяват да обслужват дълговете си към държава и да продължат да работят. Всяко дружество може да поиска поучаване на разрешение за неотложни плащания. То позволява част от постъпващите по запорираната сметка на длъжника суми да останат на негово разположение, за да се разплати със своите контрагенти. Най-често между 10 и 20% от всички постъпления по банковата сметка на дружеството в затруднение отиват за погасяване на данъчни или осигурителните дългове, а останалите пари се използват за основната дейност на фирмата.