Централата на Националната агенция за приходите (НАП) засега няма да се мести във Велико Търново, тъй като това струва много пари. Това съобщи при визитата си в старата столица премиерът Бойко Борисов.
Така той попари надеждите на местния инициативен комитет, който преди две седмици успя да събере около 4000 подписа в подкрепа на идеята за преместване на държавни ведомства извън столицата. Документът беше внесен в беше внесена в Община Велико Търново, а оттам - в Министерския съвет, който трябва да вземе решението. Днес Борисов бе категоричен, че засега седалището на Приходната агенция остава в София.
Инициативният комитет в подкрепа на процеса на институционална децентрализация бе учреден миналия месец. Той обедини над 30 представители на бизнеса, работодатели, синдикати, съсловни, професионални и неправителствени организации, информира Дарик радио.
На коренно различно мнение беше финансовият министър Симеон Дянков в край на май. Тогава той заяви: "Разходите по преместването ще бъдат минимални". Правителството отдавна комуникирал с общините и областните дирекции на Пловдив и Бургас.
Според предварителния план процесът по децентрализация ще стартира с преместването в Пловдив на дирекциите на Министерството на икономиката, енергетиката и туризма, отговарящи за туризма, и в Бургас – на Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури.
Очаква се преместването на струкутирите в МИЕТ да се осъществи след 1 септември. Времето до тогава ще се използва за техническо и ресурсно осигуряване на изпълняваните от двете дирекции функции. В София ще остане само Националният туристически информационен център, чиято дейност ще бъде осигурена с трима служители.
Миналата седмица във вестник "Сега" беше обяснено, че преместването само на две държавни структури от столицата в провинцията ще струва милиони. Това става ясно от съвместно писмо на Централното митническо управление, което трябва да отиде в Русе, и на Централното управление на НАП, чието преместване е планирано за Велико Търново. В документа подробно се аргументира нерентабилността на разселването.
Допълнително стотици хиляди ще отиват за командировъчни.
От НАП припомнят, че преди 10 г. пригодяването на готова сграда за нуждите на централното управление е било оценено за над 100 млн. лв. Сметката е правена по повод на провеждането на тръжна процедура за заем от Световната банка, която е прекратена през 2008 г.
По повод четвъртия опит за концесия на Летище Горна Оряховица премиерът припомни, че преди години на международното летище на ден са кацали по четири боинга с агнешко месо. “Вложихме много усилия с премиера на Катар и в момента пет договора са за преподписване. Надявам се в следващите 2-3 години, когато се завърти оборотът с българско агнешко, телешко и пилешко месо, което е много по-вкусно от австралийското и ирандското, да осигурим бъдещето на летището в Горна Оряховица. От него отново ще се изнася месо и в последствие ще се направи контейнерен терминал. Летището в Горна Оряховица ще го пазим и ще търсим начин да го развием”, ангажира се Борисов, цитиран от в. "Янтра днес".