НАП може да попълва данъчните ни декларации

25.11.2008 | 15:00
по статията работи: Петър Чернев
Загубите от неплатени данъци възлизат на около 120 млн. лв. От приходната администрация искат и значително увеличение на глобата за граждани, които не пазят касовата си бележка. Ще ограничаваме сивия сектор като противодействие на световната криза
НАП може да попълва данъчните ни декларации

Възможно е данъчните декларации да идват при гражданите предварително попълнени, каза днес Мария Мургина, изпълнителен директор на Националната агенция за приходите (НАП). За да се осъществи идеята, са необходими промени в законодателството, но резултатът ще е предварително попълнени декларации за доходите, които НАП изпраща на клиентите си, като данъкоплатецът просто проверява дали са верни изчисленията, подписва се и връща формуляра обратно в НАП.

Едновременно с това от приходната администрация предлагат законова промяна, според която всички небанкови заеми между физически лица над 5000 лв. да бъдат декларирани. Тази мярка, според НАП ще ограничи масово използваната практика произхода на доходите да се обосновава с взети заеми от приятели и познати. Предложенията бяха отправени на кръгла маса, организирана от НАП и Агенция "Митници" на тема "Приходните администрации и данъчната политика - нови възможности и практически решения". В кръглата маса участваха още заместник- министърът на финансите Кирил Желев, народни представители, членове на изпълнителната власт, НОИ, браншови, работодателски и неправителствени организации.

Загубите от неизплатените данъци върху доходите възлизат на 120 млн.лв., каза още Мария Мургина, цитирана от БГНЕС. За 2006 г. НАП е събрала данъци и осигуровки на стойност над 7,5 млрд.лв. През 2007 г. са събрани близо 11,4 млрд. лв., а очакванията за 2008 са около 13,4 млрд., допълни тя.

Основната причина хората да не плащат данъци и осигуровки е липсата на прозрачност за какво се разходват тези пари, посочва анкета, направена от Агенцията. Корумпираните служители, високите ставки и липсата на средства са важни фактори за това. Мургина предвижда кампании за обществена информираност.

Глобата за гражданите, които не пазят касовите си бележки, да бъде значително увеличена спрямо сегашните 5 лв., предложи още Мургина, заявявайки, че "всички ставаме съучастници в създаването на сивата икономика, защото 2500 контролни органа не могат да следят 600 000 апарата“.

Друго предложение от данъчната администрация е да се даде възможност на ревизорите да правят ревизии "по аналогия" за осигурителните вноски. В момента ревизорите на НАП могат да определят данъците на определена фирма, чиито документи са загубени или унищожени след анализ на обичайната търговска практика – например съобразно оборотите и печалбите на фирми със сходен предмет на дейност, местоположение и икономически мащаб.

Директорът на Агенция „Митници" Христо Кулишев отчете, че през настоящата година митниците са констатирали 3 289 митнически нарушения, с предмет – стоки на обща стойност над 11 млн. лв. Предотвратена е контрабанда на наркотици и прекурсори в 71 случая, установени са 127 валутни нарушения на обща стойност над 9 млн. лв. Над 500 000 литра горива са задържани от митническите органи, иззети са и над 100 000 бутилки алкохол с фалшив алкохол. Сред предстоящите мерки за подобрение на работата на Агенция „Митници” г-н Кулишев посочи засилването на контрола на търговците с акцизни стоки, усъвършенстването на информационните системи, подобряване на защитата на бандеролите и антикорупционни мерки.

Над 8 милиарда лева приходи очаква Агенция "Митници" за 2008 година. Това съобщи директорът й Христо Кулишев по време на днешното събитие. За периода януари–октомври приходите на агенцията са над 7 милиарда лева, информира Дарик радио.

От 2001 до 2008 година приходите на ведомството са се повишили. Само от акцизи митниците са събрали над 3 милиарда лева, а от ДДС от внос - над 3,5 милиарда.

Ръстът на приходите от акцизи върху горива е 22 на сто, от цигари – близо 25 процента, от алкохол – 55 процента и от автомобили – 56 процента.

Идеята за ограничаване на разплащанията в брой над определена граница бе подкрепена от повечето от участниците в кръглата маса.

„Въпреки намалените данъци и осигурителни вноски в последната година виждаме, че сивата икономика не намалява с очакваните темпове. По тази причина в близките месеци ще предложим на българското общество комплект от мерки, насочени към противодействие на сивата икономика. Ограничаването на сивия сектор може да се окаже скритият резерв на България за справяне със световната финансова криза”, каза на кръглата маса председателят на Комисията по бюджет и финанси в Народното събрание Румен Овчаров.

“Чувал съм за касови бонове за 1 млн.лв.“, заяви Георги Прохаски, съпредседател на Центъра за икономическо развитие. Според него включването на свързаните лица в удостоверенията за липса на задължения силно би затруднило икономическата дейност. Прохаски каза още, че плащанията в сферата на услугите не са оптимизирани, особено високодоходните услуги, като медицинската, а те биха могли да донесат по-високи доходи при регулация, отколкото повишението на глобите за неискането и неиздаването на касов бон.
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Събеседване: - Защо искате да работите при нас? - Аз съм счетоводител, с 20 години стаж, както и голям опит! - Колко преви 2+2? - А колко трябва да прави? - Кога ви е удобно да започнете?
На този ден 25.11   1120 г. – Белия кораб потъва близо до Нормандския бряг. 1667 г. – Опустошително земетресение в Кавказ причинява смъртта на 80 хил. души. 1741 г. – С...