НАП призна за работещи схеми за укриване на приходи

19.02.2018 | 10:55
по статията работи: econ.bg
Нови схеми за укриване на приходи с използването на компютърни системи с фискална памет са разкрили инспекторите от приходната в последните месеци
НАП призна за работещи схеми за укриване на приходи
Снимка: БГНЕС

Заради засечени схеми за укриване на приходи фирмите, регистрирани по ДДС, ще трябва да надграждат софтуера на съществуващите си фискални устройства до края на 2018 г. Това съобщиха от Националната агенция за приходите (НАП), след като в четвъртък миналата седмица на заседание на бюджетната комисия в парламента стана ясно, че още през миналата година са одобрени промени в наредбата за фискалните устройства именно заради тези измами. Над 330 млн. лв. годишно са загубите за бюджета от неотчитане на търговски обороти само в девет от най-рисовите браншове, съобщават от НАП. 

Нови схеми за укриване на приходи с използването на компютърни системи с фискална памет са разкрили инспекторите от приходната в последните месеци. Сред тях са печатането на касови бележки, които не се отчитат във фискалната памет, но приличат на истински фискални бонове, обясниха от НАП. Друга често разпространена практика била манипулиране на софтуери, чрез които се управляват фискалните устройства, което водело до неотчитане на действителните размери на приходите от продажби на стоки и услуги.

Още по време на летните и зимните контролни кампании на НАП са открити и софтуерни манипулации на фискални системи, при които устройствата са програмирани да отчитат например всяка втора или всяка трета продажба, вместо регистриране на целия оборот. Заради неиздаване на касови бележки, както и установени манипулации на фискални устройства, през миналата година са запечатани над 2000 търговски обекта.

От НАП съобщават, че с последните промени в законодателството, което регулира отчитането на продажбите, са въведени нови изисквания, според които всеки касов апарат трябва да предава по изградената дистанционна връзка и данни от всяка касова бележка към сървърите на НАП. На касовата бележка, която се предоставя на клиента, ще се отпечатва QR код. Чрез този код всяко лице ще може да провери отчитането пред НАП на издадената му касова бележка.

За да изпълнят новите изисквания, регистрираните по Закона за ДДС фирми, с изключени на тези, които използват Интегрирани автоматизирани системи за управление на търговската дейност (ИАСУТД), трябва да надградят софтуера на съществуващите си фискални устройства до края на 2018 г. А нерегистрираните по ДДС и тези, които регистрират и отчитат продажбите си чрез ИАСУТД - до 30 юни 2019 г. От НАП уточняват още, че измененията могат да доведат до подмяна на устройствата, но в зависимост от техническите и функционалните параметри на използваните фискални устройства, те ще могат и да се преработят, така че да отговарят на новите изисквания. Освен това, всички разходи за надграждането или подмяната на съществуващите фискални устройства се признават за данъчни цели.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 02.01   1443 г. – Варненски кръстоносен поход: В Битката при Куновица турците са победени от кръстоносците на Владислав III и Янош Хуняди, и много турски командири,...