Политици от НДСВ лансираха във вторник идеята заедно с парламентарните избори през лятото на 2005 г. да се проведе референдум за членството ни в Европейския съюз. От ОДС коментираха, че с едновременното гласуване управляващите се надяват да получат по-висока обществена подкрепа.
Предложението за референдум за ЕС, съвпадащ с общите избори, направи във вторник зам.-председателят на Народното събрание Камелия Касабова от НДСВ. Решението дали да има допитване трябва да бъде взето най-късно до края на годината, каза тя пред Би Ти Ви. Според нея е по-добре въпросът, който ще бъде зададен, да не е само за конституцията на ЕС. Позицията й срещна изненадваща подкрепа в средите на НДСВ и ДПС, които досега се обявяваха против.
Председателят на парламентарната група Станимир Илчев се съгласи напълно с идеята на Касабова. Опозицията ще ме упрекне, че искаме изборите да се проведат в светлината на членството ни, което обаче няма как да не е свързано с последния четиригодишен мандат - така Илчев изпревари коментарите на колегите си.
От ДПС също прегърнаха новото виждане на партньорите си във властта.
За разлика от депутатите министърът по европейските въпроси Меглена Кунева застъпи становището, че въпросът трябва да е свързан с европейската конституция.
Неотдавна и външният министър Соломон Паси промени отрицателната си позиция към референдум за ЕС с мотива, че ситуацията е променена с приемането на основния закон на ЕС. Препоръката на Кунева е, когато се обсъжда темата, да се разгледат и въпросите по какъв метод да се направи и как да се финансира допитването.
Министърът присъства на заседанието на парламентарната група на НДСВ, която обсъди стратегията за дебат в петък за преговорите с Брюксел. От жълтата група поканиха в пленарната зала министрите Милен Велчев, Милко Ковачев, Долорес Арсенова, Мехмед Дикме, Николай Василев, Меглена Кунева, Соломон Паси и Антон Станков. Кунева отново повтори пред депутатите кои закони спешно трябва да бъдат приети, за да се изпълнят поетите ангажименти.
В никакъв случай датата на референдума не трябва да съвпадне с изборите, това е неприемливо за нас, заявиха от ОДС. Зам.-председателят на групата Теодора Константинова каза още, че с подобен ход управляващите ще се опитат да спекулират с европейската тема в своя полза и изкуствено ще повишат рейтинга си. Янаки Стоилов от БСП смята, че е по-добре допитването и изборите да не съвпаднат, но дори да са в един ден, едва ли двете теми ще си повлияят взаимно. Плакатното възприемане на ЕС вече отмина, обясни той. От СДС останаха на позицията си, че няма нужда от допитване, след като има съгласие по европейския приоритет на страната.
Идеята за референдум за членството в ЕС бе издигната от президента Георги Първанов преди няколко месеца, но срещна отпор сред управляващата коалиция НДСВ-ДПС. Тогава премиерът Симеон Сакскобургготски заяви, че това е скъпо упражнение.
Това съобщиха за ECON.BG от BGNES