Над 166 млн. лв. от продажбата на вредни емисии са отишли за покриване на дефицита в Националната електрическа компания (НЕК) през миналата година.
През 2015 г. в България са проведени 142 търга на общи квоти за емисии на парникови газове от инсталации и 9 търга на квоти от авиационни дейности. От продажбата на инсталационните емисии са инкасирани 236,4 млн. лв., а от авиационните още 1,7 млн. лв. От миналата година 71 % от общите приходите постъпват във Фонд „Сигурност на електроенергийната система“, който е създаден да покрива дефицита в НЕК.
Останалите 29% отиват за подобряване на енергийната ефективност на обществени сгради. В момента се изпълняват общо 65 подобни проекта.
Съгласно Протокола от Киото към Рамковата конвенция на ООН по изменение на климата,
Най-малко 50% от приходите, получени от търговете на квоти, трябва да се използват за дейности, съдействащи за предотвратяване изменението на климата, се казва в Протокола от Киото към Рамковата конвенция на ООН по изменение на климата. Такива са инвестиции в зелена енергия, екологични производства от всякакъв характер и очистващи инсталации.
За целия период на търговия с емисии парникови газове в Европейския съюз България има приходи от над 456 млн. лева от тази дейност. През 2014 година, страната ни предложи за продажба 6 114 500 квоти - общи и авиационни, от които събра 71, 2 млн. лв., информира БГНЕС. За 2013 година приходът е около 106, 5 млн. лв., а за 2012-а от двата пробни търга – около 30, 298 млн. лева.