НЕК е изплатила на „Топлофикация-Сливен“ ЕАД 2.5 пъти повече от необходимите средства за заплати на миньорите от мина „Черно море-Бургас“. Това обявиха от ведомството на Васил Щонов по повод на продължаващото недоволство на миньорите и неполучените от тях заплати.
Още преди десет дни от мината са изпратили в МИЕ искане за изплащане на поне 270 хил. лева за заплати на миньорите. Средствата е трябвало да преведе НЕК на топлофикация „Сливен“, която от своя страна да ги преведе на мината.
Националната електрическа компания е в тежка финансова ситуация поради натрупани през годините дисбаланси в енергетиката. Една от основните причини са високите цени на електическа енергия от задължителните източници за изкупуване от обществения доставчик. Индустрията е добре запозната с тези проблеми и те не могат да бъдат разрешени в рамките на няколко месеца. В резултат на този дисбаланс НЕК плаща на контрагентите си средно по 53% от текущите задължения като спазва принципите на равнопоставеност и пропорционалност.
За първите седем месеца на годината на „Топлофикация-Сливен“ ЕАД са изплащани 71% от текущите задължения, което е над средната стойност, припомнят от МИЕ. Топлофикацията е получавала повече пари спрямо останалите участници на пазара. На 12.09.2014 г., по план за пропорционално погасяване на задълженията на НЕК към контрагентите, на „Топлофикация-Сливен“ са преведени 1.12 млн. лв. от които 705 хил. лв. са налични средства.
Останата част от сумата се превежда директно към един от кредиторите, обясняват от ведомството на Васил Щонов. Тези средства са 2.5 пъти повече от исканията на миньорите отправени към НЕК.
Отговорността за финансовото и оперативното управление на „Топлофикация-Сливен“ и мина „Черно море-Бургас“, както и за изплащането на заплати се носи изцяло от ръководството на тези компании. Собствениците на двете частни фирми отскоро са офшорни компании. Преди това дружествата бяха на хора, близки до бизнесмена Христо Ковачки.
НЕК не може да предоставя средства директно за заплати на служители на трета фирма. Компанията ще продължи да третира всички свои контрагенти равнопоставено като се разплаща пропорционално на база
постъпили средства.
Всички участници в системата трябва да направят отстъпки. За това организирахме и енергийния борд, в който чрез консенсус и диалог ще се обсъдят конкретни стъпки за оздравяване на системата,
допълват още от ведомството.