Националната електрическа компания (НЕК) ще поиска поскъпване на тока, който продава на електроразпределителните дружества, с поне 15%. Това каза в интервю пред БНР новият директор на Българския енергиен холдинг (БЕХ) Михаил Андонов.
В неделя той беше назначен на поста на мястото на освободения Йордан Георгиев. Решението за това е било взето от новия министър на енегетиката Делян Добрев.
Андонов аргументира искането за поскъпване със завишените цени, по които НЕК трябва да купува ток от топлофикациите. Прогнозата надвишава почти дойно исканото в началото на март повишение на цените
с 8.5%.
Електроразпределителните дружества Е.ОН, ЧЕЗ и ЕВН вече подадоха заявления, с които настояват от 1 юли цените на тока да се повишат съответно с 9,1%, 6,44% и 3,6%. Тези сметки обаче са правени, без
в тях да се калкулират исканото от НЕК 15-процентно поскъпване, коментира телевизия "Европа".
През 2011 г. електроразпределителните дружества получиха повишение на цените с под 2%, но още тогава председателят на Държавната комисия по енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) Ангел Семерджиев
заяви, че това е последният път, когато по-чувствителното поскъпване се отлага.
Семерджиев прогнозира по-рано, че през 2012 година поскъпването на тока за битовите потребители ще бъде не повече от 10%.
Според шефа на ДКВЕР токът в България ще поскъпва заради необходимостта да се изграждат инсталации от възобновяеми източници, но дори и да поскъпне с 10 на сто, пак ще остане най-евтин в
Европейския съюз (ЕС).
Днес новият шеф на БЕХ Михаил Андонов обясни, че се полагат усилия да се договори по-ниска цена на природния газ от Русия, но отказа подробности.
Предпазлив беше и по въпроса как ще процедира българската страна, какви неустойки ще се наложи да плати, ако се прекрати строителството на АЕЦ "Белене". Той подчерта, че каквито и решения да се вземат, ще бъдат основани на икономическия интерес на страната. По-рано днес стана ясно, че за Москва за обсъждане на този въпрос спешно ще замине енергийният министър Делян Добрев. Това е било договорено по време на телефонен разговор между премиера Бойко Борисов и руския му колега Владимир Путин.
Проблемите, на които трябва да се намери бързо решение, са заложени в измененията на Закона за енергетиката. След неговото приемане трябва да се създаде балансиращ пазар, да се създадат координатори на балансиращите групи, да се създаде либерализация на пазара и енергийна борса. "Това ще бъде приоритетното, което трябва да се изпълни и е заложено с промените в Закона за енергетиката", каза шефът на БЕХ.
"Другото, което трябва да се свърши за кратко време, са газовите връзки, които се изграждат и предстои да бъдат завършени", заяви Андонов.