Лекарства срещу рак за 1 млн. лв. всеки месец отиват на боклука, съобщиха от Националната здравоносигурителна каса (НЗОК). Причината е, че препаратите за химиотерапия се използват частично, а не напълно и неизразходваното се изхвърля. Затова касата променя методиката на заплащане на медикаментите за химиотерапия, които обаче разбуниха лекари и пациенти, предаде бТВ.
Държавата плаща 300 млн. лв. годишно за лекарства за раково болните, посочват от институцията.
"Препаратите за химиотерапия са в течен вид. Досега НЗОК е плащала за целия флакон, но вече спира да го прави. По този начин ще се икономисат около 1,5 млн. лв.", каза подправителят на касата Димитър Петров. И обясни, че парите се губят, защото не се влива цялото лекарството, а остатъкът се изхвърля заедно с ампулата. Затова Касата иска да плаща не на флакон, а на доза.
Дозите се изчисляват въз основа на теглото – 81 кг за мъжете и 67 кг за жените. Ако има по-тежки или по-леки болни от рак, това за Касата е без значение. Тя винаги плаща за химиотерапия с доза 81 кг за мъже и 67 кг за жени.
Лекарите са против новата методика, защото смятат, че с нея болницата трябва да доплаща за химиотерапията на пациент, който тежи повече от 80 кг. / БТВ