Работещи в оперативните звена на националния институт по хидрология и метеорология (НИМХ) към БАН си взимали всеки месец по 5 дни неплатен отпуск, за да правят икономии на орязания бюджет. Това обясни на пресконференция генералният директор на института Георги Корчев, цитиран от БТА.
Отнася се до звената, в които се работи на смени, уточни той и добави, че работното време в тях е съкратено от 8 на 6 часа. Смятаме, че това е временна мярка, водим разговори и очакваме реакцията на правителството, подчерта Корчев.
Според заместник-генералния директор на института Валери Спиридонов той няма да бъде закрит, но някои дейности ще бъдат редуцирани още през септември-ноември.
Бюджетът на института е орязан с около 1,5 млн. лв., направени са всички възможни съкращения, посочи Корчев. За сравнение - през 1990 г. в него са работили 1 200 души, а в момента, след вливане и на други звена - са 731. Средната заплата е 400 лв.
В пунктовете за наблюдение в цялата страна се използва предимно ръчният труд на хората, разясни още Георги Корчев.
В момента у нас има над 1 000 пункта, ако искаме да намалим броя на станциите е необходимо да се закупят метеорологични радари, коментира той. Един такъв радар струвал около 1,5 млн. евро, а за да се покрие по-голямата част от водоснабдителните райони в България, където се замерват и отчитат стойности, са нужни 2 радара, което е около 6 млн. евро. Толкова, по думите на генералния директор, е целият годишен бюджет. Затова от института разчитат на финансиране от фондовете на Европейския съюз.
На привържениците на закриването на института и ползване на синоптичните прогнози на CNN, Георги Корчев отговори, че ако това можеше да стане, всички държави биха спрели субсидиите за собствените си метеорологични прогнози.