Частни дружества се включват в надпреварата за 12.5 млн. лв., с които през тази година Националният осигурителен институт (НОИ) финансира профилактиката и рехабилитацията на осигурените граждани. Сумата за балнеолечение в тазгодишния бюджет на НОИ е увеличена с 1.6 млн. лв. спрямо миналата.
До 1 март е срокът, в който комисия от института ще определи кои дружества ще получат субсидията и в какъв размер. Сред традиционните участници са дружеството на НОИ "Профилактика, рехабилитация и отдих", заведенията - собственост на Министерството на здравеопазването, и няколко обекта на Военномедицинска академия.
Въпреки че до изтичането на конкурса имена на участници не се обявяват, известно е че през тази година са подали оферти и няколко частни бази. НОИ им плаща разходите за основни медицински процедури, нощувките по цени, определени в договорите с тях, и частично доплаща храната на почиващите. Дружествата пък си гарантират клиенти през цялата година, а могат да печелят и от допълнителните услуги, които предлагат.
Право на участие в конкурса имат всички юридически лица, които се занимават с балнеолечение и предлагат възстановителни и релаксиращи процедури, но тази дейност трябва да е изрично отразена в съдебното решение за регистрация. През тази година НОИ въведе и допълнителни изисквания към кандидатите за участие в конкурса. В края на декември надзорният съвет гласува предварителното условие кандидатите да притежават собствена база или да имат поне от две години договори за наем или управление, които да бъдат в сила и през текущата година. Местата за настаняване трябва да разполагат не само с възможност за възстановителни процедури, но и за нощувки и хранене. От тази година действа и новото условие кандидатите да нямат задължения за заплати към работниците за повече от 1 месец.
Крайният срок, в който НОИ трябва да определи победителите в конкурса, е 1 март, а парите обикновено се усвояват до края на ноември. Общественият фонд плаща само за програми, продължаващи между 10 и 15 дни. Причината е, че според медицинските специалисти те са и най-ефективни за здравето. Субсидията покрива само онези процедури, които е предписал лекарят на заведението, но не и избраните по желание от пациента, които се плащат на свободни цени.
Целта на съществуването на фонда е оздравяването на осигурените да става по-бързо и да се намалят разходите на държавата и работодателите за болнични и за пенсии за инвалидност. Всеки социално осигурен има право да ползва такава помощ не повече от веднъж годишно. През миналата година НОИ е финансирал 13 юридически лица, стопанисващи 38 заведения за профилактика, а броят на клиентите им е нараснал само за година с една пета до 32 хил. души. /Дневник Online