Неправителствените организации (НПО) ще се редуват на ротационен принцип като председатели на Изборния борд към Министерския съвет (МС), който ще заседава всяка сряда след заседание на правителството. Това решиха участниците в борда на първото си заседание, съобщава агенция „Фокус“. Дискусиите бяха открити от премиера Марин Райков.
По думите на служебния премиер доброволното участие на НПО-тата ще гарантира за независимостта на борда. Тази необвързаност ще е гарантирана по няколко начина – с доброволния характер на участието на НПО-тата, с липсата на директно назначение от Райков на въпросните структури, както и с неучастието на НПО-тата в изборния процес като кандидати или застъпници.
Същевременно Институтът за модерна политика (ИМП) се дистанцира от работния процес на Изборния борд. Като причина бе посочен рискът органът да се превърне в „параван на изборни нарушения“, уточнява bTV. Според говорителите на института, наблюдателите и граждански организации трябва да запазят дистанцията, която им позволява да критикуват и сигнализират за нарушения. В условията на един подобен борд, те по-скоро ще „подпомагат“ МС, алармират от ИМП.
Освен всичко друго стана ясно и че заседаняита ще се излъчват онлайн в интернет. Стенограмите пък ще се публикуват на страницата на правителството.
Райков побърза да уточни и че не се цели каквото и да е изместване на властите. Бордът няма да има правото да отменя актове на държавните органи. По-скоро ще има консултативна функция и ще дава мнения, съвети и препоръки.
Премиерът е поискал и от парламентарно представените партии да посочат кои НПО-та да влязат в борда. До момента писма са получени само от две от тях – БСП и НДСВ, които са дали конкретни предложения.