Мнозинството в Народното събрание отхвърли ветото на държавния глава Румен Радев срещу отвореното финансиране на политическите партии.
За повторната актуализация на държавния бюджет гласуваха 129 депутати от ГЕРБ, ДПС, НФСБ и „Воля“. Против гласуваха 84 народни представители от БСП и ВМРО.
Йордан Цонев изрази несъгласие с мотивите на държавния глава и припомни, че до 2009-а политическите партии са били финансирани от бизнеса. Не се съгласи и с тезата, че даренията ще са пряко свързани с икономически интерес:
„По-добре държавна субсидия в достатъчен размер, а не в размер, какъвто предложи някое шоу“.
Антон Кутев от БСП изрази мнение, че ДПС са против ветото, защото получават финансиране от Делян Пеевски. Според Кутев връзката между даренията, които ще прави бизнесът, и политиката, която ще изиска, е неразривна:
„Но е против основите в държавата, в която живеем, и против народа, който по някакъв начин този човек от вашата партия управлява, защото той има много повече влияние върху съвременна България от министър-председателя“.
От патриотите се разделиха в позициите. От НФСБ заявиха, че без допълнително финансиране се обричат малките партии.
От ВМРО се обявиха против смяната на финансиране на партиите.
Менда Стоянова от ГЕРБ категорично заяви, че с публичността на даренията, ще е прозрачно кой коя политическа партия финансира.
По време на дискусиите БСП обявиха, че напълно подкрепят мотивите на президента и ще подкрепят ветото.
Филип Попов от левицата оспори отвореното финансиране на партиите:
„На практика се узаконява корупцията. Официално връщате държавата в онези тъмни мутренски времена, в които имаше държава в държавата. Защото тук старата поговорка ще е напълно в сила – който плаща, той поръчва музиката“.
Тома Биков от ГЕРБ напълно отхвърли мотивите на президента и ги окачестви като лицемерни:
„Президентът казва, че 1 лев е абсолютно достатъчна субсидия за партиите, защото президентът не налага вето върху този текст. Ние ще отхвърлим ветото, защото твърдим, че 1 лев на глас не е достатъчна субсидия и то най-вече за по малките партии и партиите трябва да имат възможност да се финансират и от частни дарители като правят това по прозрачен начин“.
Днес в програмата на парламента е и окончателното обсъждане на промените в Изборния кодекс. Вчера правната комисия подкрепи предложението на ГЕРБ за отмяна на машинното гласуване само за местните избори, като го върна за парламентарните./ БНР