Парламентът прие Стратегия за национална сигурност на Република България след повече от четиричасово обсъждане. "За" проекта гласуваха 120 депутати, "против" нямаше, а 23 се въздържаха. Премиерът Бойко Борисов подчерта, че няма никой, който да гласува против националната стратегия, и благодари за това на парламента, предаде БТА.
В заседанието на Народното събрание взеха участие премиерът Борисов и министрите вътрешните и външните работи Цветан Цветанов и Николай Младенов. Президентът Георги Първанов отсъстваше. От прессекретариата на президентството обясниха, че поканата е получена късно снощи от Министерския съвет, а не от парламента, какъвто по принцип е редът.
Текстът на стратегия за национална сигурност е обсъждан повече от половин година. Това съобщи премиерът Борисов пред депутатите при обсъждането на стратегията. Той допълни:Съществен белег е въвеждането на нови разбирания в политиката за сигурност. Националните интереси и приоритети са поставени като основа за развитието на нацията.
Ето какво каза още Борисов: Беше отчетено, че от 2008 г. се работи по тази стратегия Това, че ние я финализираме и изпълняваме и наши ангажименти, правим стратегията на всички нас, не само на ПП ГЕРБ. Поканихме и президента да присъства днес, за да може действително това, което се приема като решения, да бъде прието от всички политически партии.
От ДПС заявиха подкрепа за стратегията. И друг път сме давали свидетелства, че
сме политически отговорни и адекватни и подкрепяме стратегическите решения, независимо дали сме управляващи или опозиция, посочи заместник-председателят на ДПС Лютви Местан.
Подкрепата си засвидетелстваха и от "Атака". Парламентарната група на "Атака" ще подкрепи документа, защото той съдържа идеята за повече държавност, а това е един от принципите, които защитаваме, каза депутатът от групата на Волен Сидеров Венцислав Лаков.
"Коалиция за България" не може да подкрепи документа заради разминаването между ценностите, целите, приоритетите и политиките, заложени в стратегията, и практиката на българското правителство, заяви лидерът на левицата Сергей Станишев.
Йордан Бакалов от "Синята коалиция" оприличи сигурността на трикрако столче, което се опира на национални цели, на национална концепция и на финансовата обезпеченост и ресурс на стратегията.
Неясният в редица случаи произход на капитала намалява авторитета на държавата като основен гарант на законността, а също така подкопава доверието към успелите с труд граждани, е записано в стратегията. От нея става ясно са още, че други заплахи са корупцията по високите етажи на властта, злоупотребата с класифицирана информация, бюрокрацията, войната по пътищата и влошаването на здравния статус на населението.
Тероризмът, киберпрестъпленията, екологичната и енергийната сигурност пък са сред заплахите на външната среда. Като "ново тревожно явление" сред тях е описано пиратството и отвличането на екипажи на търговския флот, информира Dariknews.bg.
Определящ нов момент в стратегията е поставянето на гражданина в центъра на политиката за сигурност и открояването на възможностите на неправителствения сектор. Това се казва в доклад на Комисията по външна политика и отбрана, представен от председателя на комисията Доброслав Димитров, предаде Агенция "Фокус".
Според приетия от комисията доклад националната сигурност се разбира като взаимна обвързаност между сигурността на гражданина, обществото и държавата.
Комисията е приела становище, че политиката за национална сигурност на Република България се разглежда в неразривна връзка със сигурността на Европейския съюз и НАТО. Проектът е съобразен със Стратегия 2020 на Европейския съюз, както и със Стратегическата концепция на НАТО, приета на срещата в Лисабон на 18 и 19 ноември 2010 г.